Έβγαλε την υποχρέωση

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την… υποχρέωση στην Α1 Ανδρών, διεύρυνε σε 19-0 το αήττητο του στο πρωτάθλημα και πλέον απερίσπαστος επικεντρώνεται στην Euroleague και την κομβική «μάχη» που ακολουθεί με την Ουνικάχα στη Μάλαγα (16/3, 22:00). Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 87-64 της Κύμης, για την 19η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 11η ήττα τoυς.

Δύο ξεσπάσματα, ένα στο πρώτο δεκάλεπτο και ένα στον… επίλογο της αναμέτρησης, και με την άμυνα να οδηγεί την Κύμη σε 20 λάθη, ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου οι «πράσινοι» να περάσουν ένα ήσυχο απόγευμα.

Παράλληλα, ο Ζάκ Όγκαστ έκανε ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα του «τριφυλλιού») και 9 ριμπάουντ. Ο έτερος… διψήφιος ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους (10π., 4ρ.), σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψαν και πάλι τα απρόοπτα για τον Τσάβι Πασκουάλ, ο οποίος είδε τον Τζέιμς Γκιστ να τραυματίζεται στο πρώτο ημίχρονο (σφίξιμο στον αριστερό τετρακέφαλο), να κάθεται στον πάγκο και να μην επιστρέφει. Ο Αμερικανός θα υποβληθεί σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, αύριο (14/3), για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του.

Από την Κύμη, που συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ, ξεχώρισε ο Θαντ ΜακΦάντεν με 13 πόντους, αλλά και 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64

Οι «πράσινοι» πήραν ενέργεια στην επίθεση μέσα από την άμυνα τους και στο 4ο λεπτό βρέθηκαν στο +9 (11-2), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +12 (22-10). Στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, η Κύμη βρήκε την παραγωγικότητα της, με τον ΜακΦάντεν να οδηγεί την επίθεση, και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, η οποία έφτασε ακόμη και στο -6 (51-45 στο 27΄).

Ωστόσο, ο Όγκαστ κάλυψε με τη δυναμική του στη ρακέτα την αδυναμία που παρουσίασε σήμερα ο Παναθηναϊκός από τα 6.75 (5/20 τρίποντα) και έφερε τους «πράσινους» και πάλι στο +10 (60-50 στο 30΄). Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όμως, οι παίκτες του Πασκουάλ απάντησαν με σερί 13-0, έχοντας πρωταγωνιστή τον Καλάθη, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23 πόντους (73-50 στο 34΄) και δεν κοίταξαν πίσω…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Παγώνης, Καλογερόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Όγκαστ 22, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 7 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ 7 (1), Μήτογλου 7 (1).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 11, ΜακΓκι 8, ΜακΦάντεν 13 (1), Μπάρλος 6, Σμιθ 10 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Μαργέλης 3 (1), Μητσιμπόνας, Κάιζερ 8, Εζόμο.