Με… υπογραφή Σαλάχ

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έδωσε και πάλι τη λύση για τη Λίβερπουλ, φέρνοντας την ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση μίας θέσης στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «κόκκινοι» πέρασαν δύσκολες στιγμές στο «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, καθώς βρέθηκαν να χάνουν από πέναλτι του -πρώην παίκτη του Ολυμπιακού- Λούκα Μιλιβόγεβιτς. Παρότι ο Μανέ ισοφάρισε στις αρχές του β΄ μέρους, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ όδευε προς… γκέλα, μέχρι που εμφανίστηκε ο Αιγύπτιος επιθετικός, που πέτυχε στο 84΄ το νικητήριο γκολ (2-1).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «καθάρισε» στο πρώτο 20λεπτο τη Σουόνσι, με τους Λουκάκου και Αλέξις Σάντσες να διαμορφώνουν το 2-0 που έμελλε να διατηρηθεί ως το τέλος και να κρατήσει τους «μπέμπηδες» στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η νίκη της Γουέστ Χαμ με 3-0 επί της Σαουθάμπτον, με τα «σφυριά» να ξεφεύγουν πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, «σπρώχνοντας» στο… γκρεμό τους «άγιους».

Η Μπέρνλι νίκησε 2-1 την ουραγό Γουέστ Μπρομ και κρατάει την έβδομη θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ σε απόσταση τριών βαθμών την ακολουθεί η Λέστερ, η οποία με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μπράιτον, η οποία λίγο νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι με τον Μάρεϊ.

Χολέμπας και Καρνέζης αγωνίστηκαν 90 λεπτά στο ματς της Γουότφορντ με την Μπόρνμουθ, με τον ομογενή μπακ-χαφ να έχει την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, η οποία ισοφαρίστηκε 2-2 στις καθυστερήσεις από γκολ του Ντεφόου.