Χαμένοι και οι δύο στο «Σαν Σίρο»

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκε η Νάπολι στην έξοδό της στο Μιλάνο.

Οι «παρτενοπέι»… άφησαν δύο βαθμούς στο «Σαν Σίρο», κάτι που σημαίνει πως η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά από αυτούς στο +6, αρκεί να νικήσει τη Σαμπντόρια το βράδυ της Κυριακής (15/4, 21:00). Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένους ούτε τους «ροσονέρι» που δεν φαίνεται να προλαβαίνουν την έξοδο στο Champions League. H ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, παρουσιάστηκε καλύτερη πάντως αγωνιστικά, δημιουργώντας περισσότερες τελικές προσπάθειες. Πάντως, στο 39ο λεπτό, ο διαιτητής ακύρωσε σωστά ως οφσάιντ γκολ της Μίλαν με τον Ματέο Μουσάτσιο.

Με τον Βασίλη Τοροσίδη να μένει εκτός αποστολής, η Μπολόνια νίκησε με 2-0 την Ελλάς Βερόνα, με γκολ του Σιμόνε Βέρντι στο 31΄ και του Άνταμ Νάγκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Τέλος, η Σασουόλο, αν και ήθελε τους 3 βαθμούς, στην έδρα της, για να αποσπαστεί έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού συμβιβάστηκε στην ισοπαλία (2-2) με την Μπενεβέντο, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση και μετρά αντίστροφα για τη συμμετοχή της στη Β΄ κατηγορία. Ο Ματέο Πολιτάνο σημείωσε και τα δύο γκολ της Σασουόλο (41′, 64′), ενώ ο Σεϊκ Ντιαμπατέ ήταν αυτός που σκόραρε για τη Μπενεβέντο (22′, 73′).