Οι Έλληνες… του εξωτερικού!

Εκτός αποστολής ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης, σκόραρε ο Κώστας Τσιμίκας, μία ακόμη συμμετοχή για τον Μαυροπάνο.

Ακόμη ένα γκολ πρόσθεσε στην …συλλογή του από την καριέρα του στο ολλανδικό πρωτάθλημα, ο Κώστας Τσιμίκας. Αν και αγωνίζεται ως αριστερός οπισθοφύλακας, ο νεαρός άσος βρίσκει συχνά-πυκνά δίχτυα, όπως έκανε και την Κυριακή, ανοίγοντας το σκορ στο 29ο λεπτό, στην εντός έδρας αναμέτρηση της Βίλεμ με την Φίτεσε. Το ματς έληξε χωρίς νικητή (2-2) όμως ο Τσιμίκας επιβεβαίωσε ότι είναι ένας σύγχρονος αμυντικός, δεδομένο που αναμένεται στο άμεσο μέλλον να …προβληματίσει ευχάριστα τον ομοσπονδιακό τεχνικό, Μίκαελ Σκίμπε.

Κατά τα λοιπά, ο Ντίνος Μαυροπάνος είδε τους κόπους του να πιάνουν τόπο, καθώς μετά το εντυπωσιακό του ντεμπούτο στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ, ο απερχόμενος Αρσέν Βενγκέρ, του εμπιστεύθηκε εκ νέου μία θέση στο κέντρο της άμυνας της Αρσεναλ. Και ο πιτσιρικάς τα πήγε και πάλι πολύ καλά, αυξάνοντας …τις μετοχές του στο αγγλικό ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Νιουκάστλ με 2-1. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Νιουκάστλ με 2-1.

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη της Αρσεναλ με 5-0 επί της Μπέρνλι.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Η Λεγανές υποδέχεται απόψε την Λεβάντε

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Αντικατέστησε στο 60` τον Κράφτ στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Γιουβέντους
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Ρόμα με 1-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Βέρντερ Βρέμης. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρταΣωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μάϊντς. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης
Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε στο 61` τον Γκίντζεκ στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χοφενχάιμ
ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Εκτός αποστολής
Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λίντσερ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Εξέλσιορ
Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φίτεσε. Ανοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Γκενκ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (90 λεπτά) στην έκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπέβερεν
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αντικατέστησε στο 82` τον Μέχλε στην εκτός έδρας συντριβή με 5-0 από την Σταντάρ Λιέγης
Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής
Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Αντικατέστησε στο 59` τον Βετόκελε στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Επενε
Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Επεν
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γάνδης
Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 78` τον Μακαρένκο, στην εντός έδρα ήττα με 2-1  από την Ζούλτε Βάρεγκεμ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (90` λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Αντικατέστησε στο 81` τον Σίλβα, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Πόρτο

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπρόντμπι

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός αποστολής

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γκαζ Μετάν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

ΣΚΟΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οσμανλισπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα
Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οσμανλισπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγιεσπορ): Ο πρώην εξτρέμ του ΠΑΣ Λαμία ήταν εκτός αποστολής από τον αγώνα της Ουμρανίγιεσπορ στην ισοπαλία εκτός έδρας με την Σαμσουνσπόρ.