Άλλα αθλήματαΜαχητικά αθλήματα

Στα ρεπεσάζ ο Παροτσίδης

Στη διεκδίκηση ενός μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στην Κροατία βρίσκεται ο Αντώνης Παροτσίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 55κ. της ελληνορωμαϊκής και συνεχίζει τις προσπάθειές του μέσω των ρεπεσάζ.

Ο Παροτσίδης αντιμετώπισε τον Περτάια στον προκριματικό γύρο και ηττήθηκε με 10-2. Ο Γεωργιανός έφτασε έως τον τελικό και έστειλε τον Ελληνα πρωταθλητή στα ρεπεσάζ.

Για να φτάσει στη διεκδίκηση του μεταλλίου ο Παροτσίδης θα πρέπει να νικήσει διαδοχικά τους Αμπάσοφ (Αζερμπαϊτζάν) και Οελσεν (Σουηδία).

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Τάσος Ιακωβίδης στα 48κ. ηττήθηκε στους «16» από τον Λευκορώσο Μάρκεβιχ και αποκλείστηκε.

Στα 65κ. ο Γιώργος Νικολόπουλος σε έναν αμφίρροπο αγώνα έχασε με 9-6 από τον Μαλομπάμπιτς (Κροατία).

Στη φάση των «32» σταμάτησε η πορεία του Αβραάμ Σωτηριάδη. Ο Ελληνας πρωταθλητής αποκλείστηκε από τον Χλινκουκ (Λευκορωσία).

Στα 110κ. ο Νίκος Ντούνιας έχασε στους «16» από τον Αμερικάνο Λούφμαν κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Στις Κορασίδες η Γεωργία Καζαντζίδου αγωνίστηκε στην κατηγορία των 46κ. κι έχασε στις «16» από την Γιουσίφοβα (Αζερμπαϊτζάν) με 2-0.

Τέλος στα 61κ. η Ευαγγελία Παϊτάρη ηττήθηκε στις «16» από την Γκέριτς (Κροατία) κι έμεινε εκτός συνέχειας