Η ΤΣΣΚΑ λύγισε τη Ρεάλ(vid)

Η ήττα της πρωταθλήτριας Ευρώπης τα τελευταία τρία χρόνια, Ρεάλ Μαδρίτης, από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, ήταν το αποτέλεσμα που προκάλεσε έκπληξη στους αποψινούς αγώνες (2/10) του Champions League.

Η ομάδα του Λοπετέγκι διέρχεται περίοδο κρίσης, όπως δείχνουν τα τελευταία αποτελέσματά της και οι Ρώσοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, μπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη τους (1-0) απέναντι στη «βασίλισσα». Να σημειωθεί ότι στο έκτο λεπτό από τα συνολικά 9 των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Ακινφέεφ, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν.

Η Λιόν, που είχε εκπλήξει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης περνώντας με «διπλό» από το «Έτιχαντ» απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, είδε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ να προηγείται 2-0 στο «Groupama Stadium» της γαλλικής πόλης, αλλά κατόρθωσε να επιστρέψει στο παιχνίδι σημειώνοντας δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και αποσπώντας ισοπαλία.

Η Ρόμα, χωρίς τον Κώστα Μανωλά στη σύνθεσή της, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, την οποία συνέτριψε 5-0 με τον Έντιν Τζέκο να φτάνει στο χατ-τρικ, ενώ η Βαλένθια ήταν πολύ δυνατή γι΄ αυτή τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι έτσι οι «νυχτερίδες» έφυγαν με «λευκή» ισοπαλία από το «Ολντ Τράφορντ».