Κόντεψε να «αυτοκτονήσει» η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αναδειχθεί σε… ιδανική αυτόχειρα, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν εκεί για να αλλάξει τη μοίρα της και να της χαρίσει την πρώτη νίκη στο Γ’ όμιλο του Basketball Champions League. H Ένωση πέρασε νικηφόρα από την «Kralovka Arena» με 94-93 στη δεύτερη παράταση (82-82κ.α., 86-86 παρ.), απέναντι στην τσέχικη Νίμπουρκ, συνδυάζοντας την πρώτη νίκη με «διπλό».

Μία… διαλλυμένη άμυνα και το ρεσιτάλ… αστοχίας των παικτών της (34/86 σουτ εντός πεδιάς, 13/25 βολές) πέταξαν στον κάδο των… απορριμάτων το +19 (27-46 στο 18΄) της ΑΕΚ. Ωστόσο, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, τα στατιστικά του οποίου ήταν… όαση μπροστά σε αυτά των συμπαικτών του (23π. με 7/8 τρίποντα), κατάφερε να στείλει το παιχνίδι με 2/2 βολές στην παράταση και με «βόμβα» από τα 6.75 στη δεύτερη παράταση, εκεί όπου ο Σάκοτα «σφράγισε» τη νίκη στα 42΄΄ για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82κ.α., 86-86 παρ., 93-94 β’ παρ.

Μετά από ένα πεντάλεπτο διαδοχικών λαθών στην άμυνα, η ΑΕΚ μάζεψε τα… κομμάτια της, συγκεντρώθηκε και με… βροχή τριπόντων κυριάρχησε στο παρκέ. Από το εις βάρος της 11-8 στο 5΄, η Ένωση απάντησε με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-22, διάστημα κατά το οποίο μέτρησε 4/6 τρίποντα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +13 (17-30). Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ο ρυθμός της ελληνικής ομάδας σε άμυνα και επίθεση έπεσε, αλλά η έφεση στη δημιουργία που είχε ο Ρατάν-Μέις (σ.σ. έφτασε τις 9 ασίστ) και η διαφορά ασφαλείας που είχε «οικοδομήσει» η ΑΕΚ, τη βοήθησαν να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (36-52).

Ό,τι έχτιζε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να το… γκρεμίσει στην τρίτη περίοδο. Η ασύνδετη άμυνά της σε περιφέρεια και κοντά στο καλάθι βοήθησε την Νίμπουρκ να τρέξει ένα επιμέρους 26-9 και στο 29΄ να προσπεράσει με 62-61. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» λυτρώθηκαν από ένα λέι απ του Ρόμπερσον κι ένα τρίποντο του Ματσιούλις, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +4 (62-66).

Η ΑΕΚ συνέχισε να υποπίπτει σε αδικαιολόγητα λάθη και στον… επίλογο του αγώνα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μένουν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τρίποντο του Μπόχατσικ στα 43΄΄ για τη λήξη, που χάρισαε το προβάδισμα στη Νίμπουρκ (82-80). Ακολούθησαν δύο χαμμένες βολές του Χάντερ και διαδοχικά λάθη και από τις δύο ομάδες, μέχρι ο Λαρεντζάκης να γράψει το 82-82 από τη γραμμή του φάουλ στα 18΄΄, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν άτυπο διαγωνισμό… αστοχίας, με την Νίμπουρκ όμως να προσπερνά στο 43΄ με 86-83. Ωστόσο, ο Λαρεντζάκης ήταν και πάλι εκεί και με τρίποντη «βόμβα» του στα 50΄΄ για τη λήξη ισοφάρισε σε 86-86, δίνοντας ακόμη μία ευκαιρία στην Ένωση να πάρει το ματς στη δεύτερη παράταση.

Ένα τρίποντο του Μπόχατσικ χάρισε νέο προβάδισμα στην Νίμπουρκ (89-88), αλλά η απάντηση από τον Λαρεντζάκη ήταν άμεση (89-91), με τον Χάντερ να κερδίζει στη συνέχεια φάουλ, αλλά να αξιοποιεί μόνο τη δεύτερη βολή (89-92). Στα 42΄΄ για τη λήξη και μετά από πολλά λάθη, ο Σάκοτα ήταν αυτός που ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, γράφοντας το 91-94 και «σφραγίζοντας» ουσιαστικά το «διπλό» για την ΑΕΚ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία)