Άλλα αθλήματα

Κακή αρχή για τον Άρη στο EuroCup

Κάκιστη εμφάνιση και ήττα απόψε για τον Αρη, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών του για το Europe Cup, από την Κατάγια.

Το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου έχασε από την φινλανδική ομάδα, στο Αλεξάνδρειο, για τον 7ο όμιλο της δεύτερη τη τάξει διοργάνωσης της FIBA , με 70-79 και άνοιξε αρνητικό λογαριασμό στη διαδικασία που επέλεξε να συμμετέχει, μετά τον αποκλεισμό του από τα προκριματικά του Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

Φάνηκε να βάζει θεμέλια για εύκολη επικράτηση επί της αντιπάλου του στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρης. Πήρε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε με +15 , στα 30” πριν ολοκληρωθεί η περίοδος, με 29-14, η συνέχειά του, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Κατάγια έκανε δυναμική αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανατρέποντας ολοκληρωτικά το σκηνικό. Με επιμέρους σκορ 6-14, απέκτησε τα ηνία στο ματς, στο 18′, με +3 (35-38), με τους «κίτρινους» αναποτελεσματικούς αμυντικά και επιθετικά. Χαρακτηριστικότερο της αστοχίας του Αρη αποτέλεσε η αδυναμία από τη γραμμή των βολών (τελείωσε τον αγώνα έχοντας 9/20), με πιο αναξιόπιστο από τους παίκτες του τον ΜακΓκί (2/8).

Στο 22′ οι πρωτοβουλίες του Μπελ, έβαλαν εκ νέου σε θέση οδηγού στον αγώνα τους γηπεδούχους (46-43), η Κατάγια, εντούτοις, αποκατέστησε ξανά γρήγορα την… τάξη υπέρ της (28′ 49-56), έχοντας σκόρερ τους Βαντάγια, Τζέφερσον, Χουόλιλα. Η κατάσταση για τον Αρη έγινε ακόμη χειρότερη στην τελευταία περίοδο. Οι Φινλανδοί απέκτησαν «αέρα» 14 πόντων στο 36′ (60-74), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το ματς. Στα λεπτά που επέμειναν για την ολοκλήρωση της μάχης, ο Κάιζερ κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια για να κρατήσει «ζωντανούς» στη διεκδίκηση της νίκης τους «κίτρινους», το έργο, όμως, αποδείχτηκε πως δεν ήταν αρκετό.

Διαιτητές: Βούκοβιτς (Σλοβενία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία), Μιτρόφσκι (ΠΓΔΜ)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπελ 18 (1), Μποχωρίδης 2, Νταλό 4 (1), Τζόουνς 11 (2), ΜακΓκί 6, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Φλιώνης, Χάρις 6 (2), Κάιζερ 17 (1), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 2

ΚΑΤΑΓΙΑ (Γιούχα Στεν): Χουόλιλα 6, Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Πάλμι 11 (1), Σίμπσον 13 (3), Σέπαλα 9 (2), Χεράλα, Περτού, Βαντάγια 9 (1), Ράιτ 11