“Βαριά” ήττα για τον ΠΑΟΚ!

Με βαριά ήττα επιστρέφει στην Ελλάδα ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί και εμφανίζοντας κακή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχασαν 77-94 στη Βόννη από την Τέλεκομ Μπον για την ένατη αγωνιστική του BCL, βάζοντας τους Γερμανούς στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει 5-4, την ώρα που η Βόννη ανέβηκε στο 4-5, ενώ οι Γερμανοί έχουν και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία αφού έχουν επικρατήσει και στα δύο ματς.

Στα του αγώνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν όσα έπρεπε μόνο για πέντε λεπτά (20-25′). Από εκεί και πέρα εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και το τελικό 94-77 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Πρωταγωνιστής δίχως αμφιβολία για τους νικητές ήταν ο Μπόγιαν Σούμποτιτς. Ο Σέρβος έκανε το τέλειο παιχνίδι. Αυτό άλλωστε μαρτυρούν και οι αριθμοί του αφού είχε 22 πόντους με 1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, επτά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 20-15, 23-25, 25-21

ΒΟΝΝΗ (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 13 (1), Μπίρτσεβις 9 (1), Μπρούνινγκ 6, Τζέιμς 14 (1), Μέιγιο 10 (2), ΝτιΛέο 5 (1), Φάλκενστάιν, Γιασίνσκι, Μίλερ, Ρέιτσελ 7 (1), Σούμποτιτς 22 (5), Γουέμπ 8 (1)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (2), Μορέιρα 20 (12 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 7, Αθηναίου, Γκος 9 (1), Χάτσερ 10 (2), Γκάρετ, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 6 (2), Σχίζας, Τσόχλας, Ζάρας 10 (2)