Κόπα Άφρικα: Γκέλα για τη Γουινέα (vid)

Η Μαδαγασκάρη πήρε τον πρώτο της βαθμό, 2-2, στη παρθενική της παρουσία στη διοργάνωση.

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Γουινέα-Μαδαγασκάρη 2-2

Κόντρα στην πρωτάρα Μαδαγασκάρη, η Γουινέα ζορίστηκε και στο τέλος αρκέστηκε στον ένα βαθμό, 2-2, ξεκινώντας στραβά τις υποχρεώσεις της στο Κόπα Άφρικα.

Η Γουινέα μπήκε καλύτερα στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 34′ με τον Καμπά. Ωστόσο, η Μαδασκάρη ανέτρεψε τα δεδομένα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου χάρη στα γκολ των Ανισέτ και Αντριά στο 49′ και στο 55′ αντίστοιχα. Η Γουινέα, με την οποία αγωνίστηκε βασικός ο μέσος του Ολυμπιακού, Μαντί Καμαρά δεν τα παράτησε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 66ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καμανό. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για το γκολ της νίκης, όμως το τελικό σφύριγμα της βρήκε ισόπαλες 2-2, με τη Μαδαγασκάρη να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στη πρώτη συμμετοχή της σε τελική φάση Κόπα Άφρικα.