Ο Χάαλαντ πρώτος σκόρερ και στο Champions League

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ, δεν «βρήκε δίχτυα» στον χθεσινό (9/5) πρώτο ημιτελικό του Champions League, ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Μάντσεστερ Σίτι (1-1), ωστόσο παραμένει πρώτος σκόρερ -και- στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, για την αγωνιστική περίοδο, που ολοκληρώνεται σε λίγες εβδομάδες. #ChampionsLeague #ManchesterCity #Erling_Braut_Håland #RealMadrid #SportsNews #season2022_2023

Ο νεαρός Νορβηγός επιθετικός των «Πολιτών», έχει σκοράρει 12 φορές στην εφετινή διοργάνωση και πολύ δύσκολα θα χάσει τον τίτλο του πιό παραγωγικού παίκτη στο Champions League, ενώ στο άτυπο βάθρο, ανέβηκε ο Βινίσιους, καθώς ο Βραζιλιάνος στράϊκερ των Μαδριλένων, άνοιξε το σκορ στο χθεσινό ματς κι έφθασε στα επτά τέρματα, όσα έχει πετύχει και ο Κιλιάν Μπαπέ.

Στην δεύτερη θέση, με οκτώ γκολ, βρίσκεται ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ενώ ο σχετικός πίνακας, έχει ως εξής:

12 γκολ: Χάαλαντ (Μάντσεστερ Σίτι)
8 γκολ: Σαλάχ (Λίβερπουλ)
7 γκολ: Μπαπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Βινίσιους Τζούνιορ (Ρεάλ Μαδρίτης)
6 γκολ: Ζοάο Μάριο (Μπενφίκα)
5 γκολ: Λεβαντόφσκι (Μπαρτσελόνα), Ράφα Σίλβα (Μπενφίκα), Ταρέμι Πόρτο), Ζιρού (Μίλαν), Οσιμέν (Νάπολι), Ροντρίγκο (Ρεάλ Μαδρίτης)
4 γκολ: Μπέλινγκαμ (Ντόρτμουντ), Μπενεζεμά (Ρεάλ Μαδρίτης), Τσούπο Μότινγκ, Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Κούντους (Αγιαξ), Μέσι (Παρί Σεν Ζερμέν), Νούνιες (Λίβερπουλ), Ρασπαντόρι, Σιμεόνε, Ζιελίνσκι (Νάπολι), Σανέ (Μπάγερν Μονάχου).

Όσον αφορά στους πρώτους σκόρερ του Champions League από την αγωνιστική περίοδο 1992/93, οπότε και καθιερώθηκε με την σημερινή μορφή της, η κορυφαία διοργάνωση, ο σχετικός πίνακας έχει ως εξής (σ.σ. εξαιρούνται οι προκριματικοί γύροι):