Καθάρισε η άμυνα για την Ίντερ (vids)

Η Ίντερ κέρδισε με 2-0 την Μπενεβέντο χάρις σε δύο γκολ από τα στόπερ της.

ΙΝΤΕΡ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: 2-0

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Σημαντική νίκη με 2-0 πήρε η Ίντερ κόντρα στην Μπενεβέντο και παλεύει για το σεντόνι.

Στο 11ο λεπτό ο Ντ’Αμπρόζιο έσωσε προ του Μπρινιόλα ενώ στο 15’ ο Πουτζιόνι είπε όχι σε σουτ του Ντ’Αμπρόζιο.

Στο 58ο λεπτό ο Μπρινιόλα αστόχησε από καλό σημείο και στο 66’ ξη Ίντερ άνοιξε το σκορ. Μετά από κόρνερ ο Βεσίνο πήρε την κεφαλιά και ο Σκρίνιαρ με νέα καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Και μάλιστα στο 69’, μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά ο Ρανόκια με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 81ο λεπτό η Μπενεβέντο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βιόλα.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Ντ’Αμπρόζιο, Βεσίνο, Πέρισιτς (82’ Μπρόζοβιτς), Σκρίνιαρ, Κανσέλο, Καντρέβα, Ραφίνια (65’ Καραμό), Γκαλιαρντίνι, Έντερ

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Πουτζιόνι, Σανιά, Ντσιμσίτι, Τόσκα, Λετίτζια, Βιόλα, Σάντρο (65’ Ντελ Πίντο), Βιόλα, Γκιγιέρμε, Τζούρισιτς (46’ Κατάλντι), Κόντα (85’ Ντιαμπατέ), Μπρινιόλα

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΤΖΕΝΟΑ: 2-0

Γήπεδο: Ρενάτο Νταλ’ Άρα

Μπολόνια και Τζένοα βρίσκονταν ισόβαθμες μέχρι απόψε. Ωστόσο οι «ροσομπλού» με ηγέτης τον Ματία Ντέστρο, κέρδισαν τους γενοβέζους με 2-0  και ξέφυγαν με τρεις βαθμούς.

Τραγικό παιχνίδι στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να μην έχουν ξεκάθαρη ευκαιρία.

Η Μπολόνια μπήκε πιο καλά στην επανάληψη και στο 49’ άνοιξε το σκορ. Οι Περίν και Ρόζι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν μετά από ενέργεια του Μαζίνα και ο Ντέστρο με κοντινή προβολή έκανε το 1-0. Στο 62’ το σουτ του Ροσετίνι πέρασε λίγο έξω και στο 72΄ο Ντέστρο έφυγε στην κόντρα, έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον Φαλέτι που έκανε το 2-0 σε κενό τέρμα. Στο 76’ το σουτ του Χίλιεμαρκ πέρασε ελάχιστα άουτ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Ρομανιόλι, Ελάντερ, Μαζίνα, Ντζεμαϊλί, Γκονζάλες, Νάγκι (77’ Ντονσά), Ντι Φραντσέσκο (84’ Μπαγέ), Πόλι (62’ Φαλέτι), Πουλγκάρ, Ντέστρο.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Ρόζι (56’ Λάζοβιτς), Ροσετίνι, Σπόλι, Μπέσα (53’ Λαπαντούλα), Χίλιεμαρκ, Ζουκάνοβιτς, Μπερτολάτσι, Γκαλαμπίνοφ (60’ Μεδέιρος), Πάντεβ, Λαξάλτ