Άξιος πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού με 66-51 σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε εξαιτίας επεισοδίων – Σώθηκαν οι ερυθρόλευκοι, καθώς παίχτηκε το τελευταίο αγωνιστικό δίλεπτο

Με μια εξαιρετική εμφάνιση και μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Τσάβι Πασκουάλ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-51 του Ολυμπιακού στον 5ο τελικό του πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Οι πράσινοι άντεξαν στην ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα του πρώτου ημιχρόνου και με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Καλάθη στέφθηκαν άξια πρωταθλητές, καθαρίζοντας, ουσιαστικά το ματς στην 3ηπερίοδο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 10-21. Από την άλλη ο Ολυμπιακός, χωρίς ίχνος ενέργειας, δεν έδωσε ασίστ ούτε στη δεύτερη, ούτε στην τρίτη περίοδο! Την ίδια ώρα, οι «παγκίτες» του Πασκουάλ πέτυχαν 46 πόντους!

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τη διακοπή του 38ου λεπτού, εξαιτίας εισόδου οπαδών στο παρκέ και ρίψης καπνογόνων, ωστόσο το ΣΕΦ εκκενώθηκε και ο Ολυμπιακός γλίτωσε τα χειρότερα για την επόμενη σεζόν, όπου ήδη ξεκινά με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών. Άδοξο το φινάλε για τους φιναλίστ της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6 (9ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/14 σουτ), Παπανικολάου 7 (1τρ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (2/10 σουτ, 4ασ.), Γκριν 4 (2/8 σουτ), Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3(1), Αγραβάνης 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2 (1/7 σουτ, 8ριμπ.), Τζέιμς 11 (1τρ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3(1), Ρίβερς 13(3), Φώτσης 3(1), Παππάς 10(2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12(2).