Λύγισε από τη Σλοβενία η Εθνική μπάσκετ των Γυναικών

Μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας, μετά από αυτή κόντρα στη Σερβία, και να προκριθεί απευθείας στα προημιτελικά της διοργάνωσης έχασε το Σάββατο (17/6) η Εθνική Γυναικών.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά ηττήθηκαν με 59-56 από τη Σλοβενία και τη Δευτέρα (19/6) θα διεκδικήσει την πρόκριση απέναντι στη Γαλλία.

Η «γαλανόλευκη» ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου τη βρήκε να προηγείται με 33-23.

Στο δεύτερο μέρος οι Σλοβένες βελτιώθηκαν και μείωσαν σε 36-35, με το παιχνίδι να αποκτά στα εναπομείναντα λεπτά χαρακτήρα ντέρμπι.

Τελικά, λίγο πριν από το φινάλε, η Έρκιτς έβαλε δύο καθοριστικά σουτ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της.

Μεγάλο ματς από πλευράς Εθνικής έκανε η Καλτσίδου, σημειώνοντας 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμπολάμπρου 3, Σταμάτη 5, Λίμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23, Φασούλα

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ 11, Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11, Πρέζελ 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5, Γιακοβίνα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15, Τρέμπεκ, Έβανς 5.

πηγή: a-sports