Με το «δεξί» στο Συνομοσπονδιών η Ρωσία

Με νίκη ξεκίνησε στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών η οικοδέσποινα Ρωσία στο πανάκριβο Στάδιο Κρεστόφσκι στην Αγία Πετρούπολη.

Η ομάδα του Τσερτσέσοβ επικράτησε με 2-0 της αδύναμης Νέας Ζηλανδίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρωσία μπορεί να είχε το πάνω χέρι, ωστόσο δεν έκλεισε στα καρέ της τη Νέα Ζηλανδία.

Δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, ενώ καλώς της ακυρώθηκε γκολ με τον Σμολόβ ως οφσάιντ.

Τελικά, από ένα τραγικό λάθος της άμυνας των Νεοζηλανδών, ο Γκλουσάκοβ μετά από… καραμπόλα και πάσα του Πολόζ, βρέθηκε απέναντι στον Μαρίνοβιτς και αφού τον πέρασε “οδήγησε” την μπάλα στα δίχτυα παρά τις προσπάθειες των αντίπαλων αμυντικών.

Το γκολ εν τέλει χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Μποξάλ.

Με την έναρξη του β’ μέρους η Ρωσία έψαξε το γκολ για να τελειώσει το ματς. Ωστόσο βρήκε απέναντί της έναν εκπληκτικό Μαρίνοβιτς ο οποίος κρατούσε το 1-0.

Η πιο αξιοσημείωτη φάση ήρθε στο 57′ σε πλασέ του Πολόζ με τον πορτιέρο των Νεοζηλανδών να διώχνει με τα ακροδάκτυλα.

Τελικά το δεύτερο γκολ ήρθε και πάλι μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Νέας Ζηλανδίας.

Στο 69′ οι Ρώσοι αναπτύχθηκαν όμορφα, η μπάλα ήρθε συρτά από τα δεξιά και αφού ο Μποξάλ δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Σμολόβ την έστειλε στα δίχτυα για να κάνει το 2-0.

Η Νέα Ζηλανδία ότι δεν έκανε σε ολόκληρο το παιχνίδι το έκανε μέσα σε ένα λεπτό στο ματς αφού είχε δεχθεί ήδη δύο γκολ.

Με τους Τόμας και Σμιθ απείλησε με διαφορά δευτερολέπτων αλλά πρώτα ο Ακινφέεφ και στη συνέχεια ο Ζιρκόβ πάνω στη γραμμή κράτησαν ανέπαφη την εστία της ομάδας τους.

Η Ρωσία έμπαινε με το δεξί στην διοργάνωση (και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ), ενώ ο… οικοδεσπότης Πούτιν ήταν χαρούμενος με τη νίκη της ομάδας του.

Έτσι τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και πέρασαν χωρίς κάτι άλλο αξιόλογο.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Κουντριάσοφ, Βασίν, Ντζίκια, Ζιρκόβ, Σαμέντοβ, Γκλουσάκοβ, Ερόκιν(77′ Ταράσοβ), Γκολόβιν, Σμολόβ(Μίραντσουκ), Πόλοζ(63′ Μπουκχάλοβ)

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Μαρίνοβιτς, Ντουράντε, Μποξάλ, Σμίθ, Κόλβεϊ(84′ Πάτερσον), Βίνε, ΜακΓκλίντσεϊ, Μπαρμπαρούσης(61′ Τουϊλόμα), Ρόχας(71′ Σμέλτς), Γούντ, Τόμας