Άλλα αθλήματα

Νικητής ο Μάρκεθ στο γκραν πρι του Ασεν

Την τέταρτη νίκη του στη φετινή σεζόν του MotoGP, μετά από αυτές στο Όστιν των ΗΠΑ, στη Χερέθ της Ισπανίας και στο Λε Μαν της Γαλλίας, πανηγύρισε σήμερα ο Μαρκ Μάρκεθ.

Ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωτοπόρος της βαθμολογίας πρώτευσε στο γκραν πρι της Ολλανδίας, το οποίο διεξήχθη στο Ασεν και ήταν ο 8ος αγώνας της χρονιάς.
Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του, Αλεξ Ρινς, (Suzuki) και στην τρίτη θέση του βάθρου ένας ακόμη Ισπανός, ο Μάβερικ Βινιάλες (Yamaha).

Η κούρσα ήταν εντυπωσιακή, από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων. Στη βαθμολογία των οδηγών προηγείται ο Μάρκεθ με 140 βαθμούς και ακολουθεί ο Ιταλός σταρ, Βαλεντίνο Ρόσι, με 99 βαθμούς, ο οποίος σήμερα τερμάτισε στην πέμπτη θέση του ολλανδικού γκραν πρι.