Σαρωτική νίκη της Εθνικής Παίδων επί της Λευκορωσίας με 101-60

Η Εθνική Παίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16 β’ κατηγορίας που γίνεται στη Σόφια έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα. Η ελληνική ομάδα συνέτριψε την αδύναμη Λευκορωσία με σκορ 101-60 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 1ο όμιλο του τουρνουά. Επόμενος αντίπαλος της ομάδας είναι το Βέλγιο, την Παρασκευή το απόγευμα στις 18:15.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου με όπλο την πιεστική άμυνά της έφτασε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 38-9 υπέρ της. Την μεγαλύτερη διαφορά της είχε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το +35 (57-22). Η Ελληνική ομάδα δεν χαλάρωσε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος έληξε με 82-40, ενώ στην τελευταία περίοδο ανεβάσει τη διαφορά ακόμα και στους 48 πόντους στο 38′ (99-51).

Τα δεκάλεπτα: 38-9, 57-22, 82-40, 101-60

Ελλάδα: Ρογκαβόπουλος, Τσουμάνης, Καραΐσκος, Κλωνάρας, Βλάσιος, Κωστίκας, Λαναράς, Κάδρας, Σιδεροηλίας, Σταυρακούκας, Σωτηρίου, Ταζόπουλος.

Λευκορωσία: Σεκουσένκα, Μαρίνιν, Χεστς, Μάτσαλ, Τσίνκεβιτς, Ναβόιτσικ, Μπαρίσεβιτς, Τσετσερούκου, Μπάντσεβιτς, Πίαρτσακ, Λάγκουν, Σίντρικ.