Απογοήτευση και λάθη για την Εθνική!

Ήττα για την Εθνική Ελλάδος στην πρεμιέρα του Τουρνουά «Ακρόπολις» από την Γεωργία.

Η Γεωργία εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα  και τα λάθη της Ελλάδας και στις δύο πλευρές του παρκέ, σε πικ εν ρολ και ριμπάουντ, και με τον εξαιρετικό Σερμαντίνι (23 πόντους), πήρε τη νίκη με 72-71, για την πρώτη αγωνιστική του Τουρνουά Ακρόπολις. Η Ελλάδα χωρίς τον Αντετοκούνμπο δείχνει, όπως είναι λογικό, χρειάζεται τον χρόνο της.

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα μόνο στην πρώτη περίοδο και στο  ξεκίνημα της δεύτερης. Στο 13’ βρέθηκε να προηγείται με 14 πόντους (27-13), όμως οι Γεωργιανοί ισορρόπησαν με τον Σερμαντίνι να κυριαρχεί στις ρακέτες. Το ημίχρονο έληξε με 37-33 υπέρ της Ελλάδας, αλλά το φινάλε της 3ης περιόδου βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους (52-53).

Το σκορ ήταν κλειστό ως το φινάλε. Με την Εθνική να προηγείται (71-69), ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο και ο Τσιντσάντζε έβαλε μπροστά τους Γεωργιανούς σε ένα καλάθι που αποδείχθηκε νικητήριο. Στο τέλος, ο Πρίντεζης ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και οι Γεωργιανοί επικράτησαν με 71-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 37-33, 52-53, 71-72.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας) : Καλάθης 12 (0/6 τρίπ.), Μπουρούσης 6 (6 ριμπ.), Σλούκας 12 (0/6 τρίπ.), Παππάς 2, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 14 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Παπαπέτρου 6 (1), Μπόγρης 2, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος) : Ντίξον 4, Γκαμκρελίτζε, Μπόισα, Τσιντσάντζε 13 (1/5 τρίπ.), Σερμαντίνι 23 (9/12 δίπ., 5/5 βολ., 8 ριμπ.), Σανάτζε 5 (1),