Κίνα ερχόμαστε!

Την πρόκριση ως πρώτη του 12ου ομίλου στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 εξασφάλισε η εθνική, επικρατώντας με 69-63 της Γερμανίας, στην Βrose Arena, στο Μπάμπεργκ και θα τεθεί επικεφαλής στα γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση των ομίλων της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου θα ήταν πρώτοι ακόμη και με ήττα έως 7 πόντους από τη 2η εν τέλει Γερμανία, αλλά στην 4η περίοδο, τα τρίποντα των Κασελάκη, Αθηναίου, η αυτοθυσία του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (12π., 6ρ.) και οι τελευταίες «πινελιές» από Λαρεντζάκη (8π.) και Μαργαρίτη (13π., 5ρ.) χάρισαν την 11η νίκη σε 12 αγώνες στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη «γαλανόλευκη». Ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η μοναδική ήττα που υπέστη η εθνική Ελλάδας στα προκριματικά ήταν από τη Σερβία, η οποία προκρίθηκε ως 3η του γκρουπ, με άνετη νίκη επί του Ισραήλ. Οι Γερμανοί που είχαν κορυφαίους τους Αντρέας Ομπστ (!2π.) και Ισμέτ Ακπινάρ (10π., 7ασ.) πάνε στην πόλη Σενζέν της Κίνας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με ρεκόρ 9-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69

Αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για την πρώτη θέση του ομίλου, μπήκαν οι παίκτες των δύο εθνικών ομάδων στο παρκέ της Brose Arena, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 9 φορές, ενώ άλλες 2 φορές το σκορ ήταν ισόπαλο, στην 1η περίοδο. Ο Λαρεντζάκης σημείωσε 6 πόντους για την Ελλάδα, ενώ 4 είχε ο πρώτος σκόρερ των «πάντσερ» σε αυτό το διάστημα, Λο.

Το +3, 2-5 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της εθνικής, ενώ το 12-10, με λέι απ του Μπαστιάν Ντορέτ, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της Γερμανίας. Μετά το 16-15 της Γερμανίας στο 1ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ροντλ προσπέρασαν για πρώτη φορά με +3, 18-15, ενώ έφτασαν και στο +4, 30-26 με λύσεις από Γκίφι και Ζάιφερτ.

Ο Γκίκας που είχε μπει για πρώτη φορά στο παρκέ στο 12ο λεπτό, μαζί με τον Μποχωρίδη έκλεβαν και έδιναν ασίστ, οι Μαυροειδής και Σαλούστρος έβαζαν την μπάλα στο καλάθι για να προσπεράσει η Ελλάδα, 32-33, 29΄΄ πριν το ημίχρονο (με λέι απ του Μαυροειδή). Όμως, ο Αντρέας Ζάιφερτ νίκησε την ελληνική άμυνα αμέσως μετά και με δικό του λέι απ έστειλε στο +1, τη Γερμανία, στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν μόνο 3/13 τρίποντα, 8/20 δίποντα, ενώ άφηναν τους Γερμανούς να υπερισχύουν και στα ριμπάουντ (19 – 15). Καθώς, όμως μετρούσαν 8/9 βολές (2/2 η Γερμανία), είχαν κάνει 9 κλεψίματα και λίγα λάθη (6) κατάφερναν να ακολουθούν από απόσταση αναπνοής (4 κλεψίματα και 11 λάθη οι Γερμανοί).

Ο Αντώνης Κόνιαρης πέρασε στη θέση του Αθηναίου στην 3η περίοδο και με step-back τρίποντο «έγραψε» το 38-36. Ακολούθησε εκτός ισορροπίας δίποντο από τον Βασιλόπουλο (38-38) για να κάνει το 40-41 ο Μαργαρίτης με εύστοχο τρίποντο. Οι Γερμανοί απάντησαν με σερί 5-0 (Γκίφι και τρίποντο του Ομπστ) για το 45-41, ενώ με λέι απ του Τσίρμπες προσπέρασαν και με 47-43.

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου σοβαρεύτηκαν σ’ εκείνο το σημείο, απάντησαν με σερί 7-0 (5 πόντους ο Βασιλόπουλος και 2 ο Μαργαρίτης) για το 47-50 στο 30ο λεπτό. Το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη, ένα λεπτό μετά την έναρξη της 4ης περιόδου διεύρυνε το σερί σε 10-0, 47-53 (+6). Ηταν σειρά του Αθηναίου να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 για το 49-57 (+8). Ο Ακπινάρ ολοκλήρωσε σερί 4-0 των γηπεδούχων, 53-57.

Μετά το 53-59 από τον Μποχωρίδη, η ολιγωρία των Ελλήνων διεθνών στην άμυνα, είχε ως αποτέλεσμα να «ροκανίσει» εκ νέου τη διαφορά η Γερμανία και εν συνεχεία να προσπεράσει, 60-59, με τον Σαϊμπού, 3:54΄΄ πριν τη λήξη.

Ο «μπαρουτοκαπνισμένος» Παναγιώτης Βασιλόπουλος ανέλαβε δράση, προσφέροντας σε σκοράρισμα και άμυνα και οι Λαρεντζάκης και Μαργαρίτης «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, 62-68, στα 54΄΄. Στα 26΄΄ ο Μαοντό Λο πήγε στη γραμμή του φάουλ και μείωσε σε 63-68 με μία βολή, ενώ στα 7΄΄ ήταν η σειρά του Βασιλόπουλου να πάρει θέση στη γραμμή των βολών για το τελικό 63-69, με 1/2.

Οι συνθέσεις:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χένρικ Ροντλ): Μπαρτέλ 8, Γκίφι 2, Λο 7, Σαϊμπού 6, Τσίρμπες 6, Ακπινάρ 10, Ντορέτ 2, Ομπστ 12 (4), Ζαϊφερτ 6, Ζενγκφέλντερ 2, Ταντά, Τίμαν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 6 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Κασελάκης 3 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Βασιλόπουλος 12, Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Λαρεντζάκης (1) 8, Μαυροειδής 8, Σαλούστρος 2, Κόνιαρης 3 (1)