Η ΑΕΚ νίκησε την Ριέκα και βλέπει…Λαμία

Ονειρεμένο ήταν το ντεμπούτο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, καθώς έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ριέκα, επικρατώντας με 1-2.

Η “Ένωση” εκτός κάποιων νεκρών διαστημάτων πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Πέτρο Μάνταλο στο 17ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής.

Η Ριέκα απάντησε, ισοφαρίζοντας με τον Έλεζ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 29ο λεπτό.Η Ένωση έχασε σημαντικές ευκαιρίες, αντέδρασε με ψυχραιμία στα «ξεσπάσματα» των γηπεδούχων και χτύπησε σε κομβικό σημείο.

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με εκπληκτικό φάουλ στο 62′ “έγραψε” το τελικό 1-2 για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ.

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Κβρζιτς (73′ Ακόστι), Έλεζ, Ζούπαριτς, Ζούτα, Βέσοβιτς, Μίσιτς (81′ Ματέι), Μπράνταριτς, Γκόργκον, Γκαβράνοβιτς (59′ Μάλες), Χέμπερ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (77′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Κλωναρίδης (60′ Μπακασέτας), Λιβάγια (86′ Αραούχο).