«Χτύπησε» τελικό η Σερβία!

Στον τελικό του Eurobasket προκρίθηκε η Σερβία, η οποία με οδηγό τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς επικράτησε 79-87 της Ρωσίας και θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία. Αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση ο Νίκολα Γιόβιτς.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς βρέθηκε στο +14 (34-38) στο ημίχρονο, ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν να επιστρέψουν, μειώνοντας σε 73-75 στο 36′. Παρόλα αυτά, με τον Μπογκντάνοβιτς να μιλάει στα κρίσιμα, οι “Πλαβοί” πήραν τη νίκη για το μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σλοβενία των Λούκα Ντόντσιτς και Γκόραν Ντράγκτις.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 24 πόντους για τη Σερβία, ενώ ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ακολούθησε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς, ο Αλεξέι Σβεντ σταμάτησε στους 33, με τον Αντρέι Βοροντσέβιτς να προσθέσει 14.

Η Σερβία μπήκε από την αρχή δυνατά, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (6-12) στο 5′. Ο Σβεντ έδωσε σκορ στη Ρωσία (15-16), ωστόσο οι “Πλαβόι” είχαν κεφάλι (20-25) στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Σέρβους. Ο Μαριάνοβιτς έκανε ότι ήθελε τη ρακέτα των Ρώσων και σε συνδυασμό με το σκορ του Μπογκντάνοβιτς και τη δημιουργία του Γιόβιτς, η διαφορά έφτασε στους 10 (26-36). Η “αρκούδα” στηριζόταν μόνο στον Σβεντ, με αποτέλεσμα η Σερβία να προηγείται 34-48 στο ημίχρονο.

Με πρωταγωνιστή τον Βοροντσέβιτς η Ρωσία μείωσε σε 52-57 στο 27′, ωστόσο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 10 (52-62), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 57-66.

Στην τελευταία περίοδο, η Ρωσία χάρη στον Σβεντ έφτασε στην ανατροπή, μειώνοντας σε 73-75 στο 37′. Η Σερβία δεν άφησε το παιχνίδι να της γλιστρήσει και στα τελευταία λεπτά έφτασε στη νίκη που τις χάρισε την πρόκριση στον τελικό του Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-48, 57-66, 79-87

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 33 (6), Φριντζόν 3, Ιβλέφ, Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 6, Κβοστόφ 10 (2), Μοζγκόφ 11 (9 ρ.), Βοροντσέβιτς 14 (3), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 4, Μπογκντάνοβιτς 24 (3), Λούσιτς 13 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Μπίρτσεβιτς 2, Στίματς, Μίσιτς 5 (1), Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 8, Κούζμιτς 3, Μαριάνοβιτς 18