Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σλοβενία!

Με τον Γκόραν Ντράγκιτς να κάνει πράγματα και θαύματα, η Σλοβενία επικράτησε της Σερβίας με 93-85 στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ο ηγέτης της Σλοβενίας ήταν φοβερός, σημείωσε 35 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή της Ευρώπης.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη Σερβία να έχει ένα μικρό προβάδισμα (13-18). Η Σλοβενία δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ και πλησίασε στο τέλος της πρώτης περιόδου στους 2 (20-22).

Ο Γκόραν Ντράγκιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το “όπλο” του, σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο συνολικά 26 πόντους και με τους Πρέπελιτς και Ντόντσιτς να δίνουν πολύτιμες λύσεις, η Σλοβενία πήρε διψήφια διαφορά (56-45).

Ο Ντράγκιτς συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο και με τρίποντο έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (59-47). Σ΄εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Λούκα Ντόντσιτς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Σερβία και μείωσε στους 2 (63-61).

Η Σλοβενία άντεξε στην αντεπίθεση της Σερβίας και με ένα μικρό σερί 6-0 πήρε διαφορά 8 πόντων (69-61), αλλά και πάλι η διαφορά έπεσε στους 2 με δύο σερί τρίποντα των Σέρβων (69-67).

Ο Γκούντουριτς στην τέταρτη περίοδο έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η Σλοβενία μπόρεσε να στείλει τη διαφορά ξανά στους 8 (75-67). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Σέρβοι δεν τα παρατούσαν με τίποτα και κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά (77-76) και μάλιστα πέρασαν και μπροστά (77-78).

Η Σλοβενία στα τελευταία λεπτά μπορεί να μην είχε στο παρκέ τον Ντόντσιτς (τραυματίας) και τον Ντράγκιτς (στον πάγκο για να ξεκουραστεί), αλλά ο Άντονι Ράντολφ βγήκε μπροστά και έδωσε πολύτιμες ανάσες στους τυπικά γηπεδούχους (86-82).

Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο και ο Νίκολιτς με δύο βολές 35” πριν το τέλος έδωσε “αέρα” 8 πόντων στη Σλοβενία (90-82) και ουσιαστικά “τελείωσε” το παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 56-47, 71-67, 93-85

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 11 (4 ριμπ.), Ντράγκιτς 35 (9/15 δίπ., 3/7 τρίπ., 8/9 βολ., 7 ριμπ., 3 ασ., 3 λαθ. 2 κλεψ.), Νίκολιτς 4, Πρέπελιτς 21 (4), Μούριτς 5 (1), Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 2, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 8 (3/10 σουτ, 7 ριμπ.).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 18 (2), Μπογκντάνοβιτς 22 (9/21 σουτ, 2/11 τρίπ., 4 ριμπ., 5 ασ.), Λούσιτς 9, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Μπίρσεβιτς 8 (2), Στίματς 2, Μίσιτς 4, Γκούντουριτς 6 (2), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 6.