Άλλα αθλήματα

Σαν σήμερα: Το χρυσό μετάλλιο του Κώστα Κεντέρη στα 200 μέτρα στους Ολυμπιακούς του Σίδνεϊ (vid)

Μία ιστορική στιγμή για τον ελληνικό αθλητισμό έλαβε χώρα σαν σήμερα, πριν από 17 χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ της Αυστραλίας όταν ο Κώστας Κεντέρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα.

Ο αθλητής από τη Λέσβο στον οποίο είχαν δώσει το προσωνύμιο «Αίολος» έδωσε στην Ελλάδα χρυσό μετάλλιο σε ανδρικό αγώνισμα στο στίβο μετά από το 1912 όταν και ο Κώστα Τσικλητήρας κατέλαβε την πρώτη θέση στο μήκος άνευ φόρας.

Έπειτα από ένα νωθρό ξεκίνημα και 100 μέτρα στα οποία βρισκόταν στις πρώτες θέσεις, πραγματοποίησε ένα φοβερό ξεπέταγμα στο τελευταίο κατοστάρι το οποίο τον έφερε μπροστά από όλους τους αντιπάλους του και τελικως έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού, επιτυγχάνοντας μία τεράστια διάκριση με το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο.

Πίσω του βρίσκονταν σπουδαία ονόματα του σπορ όπως οι Ντάρεν Κάμπελ και Άτο Μπόλτον, αλλά το φινάλε ήταν «γαλανόλευκο» και βρήκε τον Κεντέρη να πανηγυρίζει με ανοιχτά τα χέρια στο «Stadium Australia».