Το Μαρόκο πάει στο Μουντιάλ

Το Μαρόκο πέρασε από τα Μπαράζ στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Οι φιλοξενούμενοι «ποδοπάτησαν» τους γηπεδούχους και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση με σκορ 0-2.

Στα τελικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Ρωσίας θα βρίσκεται η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ, αφού επικράτησε των Ιβοριανών με 0-2. Το Μαρόκο με σωστά στημένη ομάδα έδειξαν τη υπεροχή τους μέσα στο γήπεδο και «καθάρισαν» το παιχνίδι μέσα σε πέντε λεπτά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης στο 25ο λεπτό έγινε ο Ντιράρ μετά από σέντρα που πραγματοποίησε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γκομπουό. Στο 30 οι φιλοξενούμενοι κλειδώνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση με την προβολή του Μπενατιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίγιεχ.

Από εκεί και μετά την κατοχή είχε η Ακτή Ελαφαντοστού που όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε και αποκλείστηκε από την διοργάνωση.