Ρεβεγιόν με Κάρσον ο Κόροιβος

Μετά από πέντε σερί ήττες, ο Κόροιβος Αμαλιάδας επέστρεψε στις νίκες, 76-71 τον Προμηθέα, με πρωταγωνιστή τον Κάρσον, βάζοντας τέλος σε σερί πέντε ηττών.

BASKET LEAGUE- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 76-71

Με τον καλύτερο τρόπο θα κλείσει το 2017 για τον Κόροιβο Αμαλιάδας, καθώς πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας 76-71 του Προμηθέα Πατρών. Ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Αμαλιάδας μετά από πέντε σερί ήττες.

Νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες που αστόχησαν στις περισσότερες προσπάθειές τους στα πρώτα λεπτά (7-6, στο 5′). Ο Φαγιέ (7π.) έδωσε ανάσα στον Προμηθέα, το ματς απέκτησε ρυθμό και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σουτ του Χολ για το 17-18. Ο Τουτζιαράκης ανέβασε την απόσταση (19-24), αλλά ο Κόροιβος αντέδρασε με σερί 8-0 και κράτησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (35-31) με μπροστάρη τον Κάρσον (10π.).

Πιο καλά μπήκε η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο δεύτερο ημίχρονο που είχε το προβάδισμα (39-40, στο 25′). Ωστόσο, και πάλι ο Κόροιβος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του (46-40, στο 28′) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-48.

Mάλιστα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε με… πατημένο το γκάζι στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-48, στο 33′). Ο Σαλούστρος σκόραρε για το 66-56, ενώ λίγο αργότερα ο Φαγιέ πέτυχε τρίποντο και ακολούθησε καλάθι του Μιλόσεβιτς για το 70-66. Ο Κάρσον «μίλησε» ξανά για το 73-67 και ακολούθησε μπλοκ του Ντεκόζι στον Χολ που έκρινε οριστικά τη μοίρα του αγώνα (78-71).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31, 51-48, 78-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Κάρσον 24, Σαχπατζίδης 7, Σκουλίδας 3, Ντεκόζι 17, Πόσλεϊ 15, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 8

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ:Λίποβι 10, Τουντζιαράκης 10, Φαγιέ 18, Χολ 12, Μιλόσεβιτς 14, Γκίκας 1