Αγριεμένη η Τσέλσι πριν τον ΠΑΟΚ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, ισόβαθμη με τη Λίβερπουλ, θα βρει την Τσέλσι η πρεμιέρα της φάσης του Europa League, με τον ΠΑΟΚ.

Οι Λονδρέζοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν με 4-1 της Κάρντιφ, για την 5η αγωνιστική. Ο Μπαμπά στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ουαλούς, αλλά το «χατ τρικ» του Αζάρ (37′, 44′, 80′ πεν.) άλλαξε τις ισορροπίες για τους «αριστοκράτες».

«Αχτύπητη» η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-0 στο Etihad τη Φούλαμ, έχοντας ουσιαστικά «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο μέρος. Στο 2’, ο Σάνε μετά την ταχύτατη επίθεση με τον Φερναντίνιο και το ωραίο γύρισμα του Βραζιλιάνου έκανε το 1-0 , ενώ ο Σίλβα στο 21’ διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι στο 21ο λεπτό. Ο Στέρλινγκ ήταν ο παίκτης που από κοντά στο 47’ έκανε το 3-0.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται και στα 40 λεπτά, η Άρσεναλ, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 2-1 στο Νιούκαστλ, με γκολ των Τζάκα (49′) και Οζίλ (58′).

Η σύνθεση της αντιπάλου του ΠΑΟΚ την ερχόμενη Πέμπτη (20/9), Τσέλσι στο ματς με την Κάρντιφ:
Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (50΄ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (68΄ Ουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (84΄ Τζαπακόστα)