Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Ρεκόρ καριέρας ο Νικ Καλάθης

Απίστευτα πράγματα από τον Νικ Καλάθης στον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Μπάμπεργκ στη Γερμανία.

Το προσωπικό ρεκόρ του στο σκοράρισμα στην Ευρωλίγκα, κατέρριψε ο ομογενής γκαρντ, με τους 31 πόντους που πέτυχε κόντρα στην Μπάμπεργκ.

Ο Νικ Καλάθης ήταν μια ομάδα… μόνος του απέναντι στη Μπάμπεργκ και μπορεί ο Παναθηναϊκός να ηττήθηκε από τους Γερμανούς, ωστόσο ομογενής γκαρντ κατάφερε να πετύχει ένα σημαντικό ρεκόρ.

Με τους 31 πόντους που σημείωσε, ο 29χρονος καλαθοσφαιριστής έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ σε σκοράρισμα στην Ευρωλίγκα! Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση του Καλάθη, είχε σημειωθεί τη φετινή περίοδο, στο ματς των πράσινων με την Αναντολού Εφές στις 16/11/2017, για την 8η αγωνιστική.

Οι 31 πόντοι του Καλάθη απόψε, ήρθαν με 2/2 βολές, 10/16 δίποντα και 3/4 τρίποντα, έχοντας ακόμη 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 35:54 λεπτά συμμετοχής!

Για την ιστορία ο Παναθηναϊκός γνώρισε οδυνηρή ήττα από τους Γερμανούς με τελικό σκορ 95-74.

πηγή: top-10