Άνετη πρόκριση της Γιουνάιτεντ με ντεμπούτο του Σάντσες

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-0 της Γέοβιλ εκτός έδρας και πήρε εύκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας, σε αγώνα που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα του Μουρίνιο ο Αλέξις Σάντσες.

Οι γηπεδούχοι, ομάδα 2ης κατηγορίας της Αγγλίας, μπήκαν πιεστικά και αιφνιδίασαν τους “κόκκινους διάβολους” με δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. πρώτα με σουτ του Γκριν και στη συνέχεια με κεφαλιά του Σόουνμι, με τον Ρομέρο να επεμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις.
Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι και μόνο, απείλησαν στο παιχνίδι.

Πρώτα με τον μακΤόνμινεϊ και την επέμβαση του Κρίσιακ στο 24′ και στη συνέχεια δύο φορές με τον Σάντσες και μια με τον Ερέρα μέχρι το 40ο λεπτό. Στο 41′ ο Ράσφορντ εκμεταλλεύθηκε την κακή συνεννόηση του τερματοφύλακα Κρίσιακ με τον Τζέιμς και πέτυχε με πλασέ το 0-1.
Χαμένο τετ-α-τετ του Ράσφορντ στο 50′ και γκολ του Ερέρα ασίστ του Σάντσες στο 61′ για το 0-2 με τον Ισπανό να γιορτάζει με τέρμα την 150η συμμετοχή του με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ.

Η Γέοβιλ δεν είχε δυνάμεις μετά το 60 άφησε χώρους στην άμυνά της και το πλήρωσε. Πρώτα ο Λίνγκαρντ πέτυχε το 3-0 κάνοντας 15-20 μέτρα με τη μπάλα στα πόδια και πλασάροντας τον Κρίσιακ και στη συνέχεια στο 3ο των καθυστερήσεων, όταν σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο προωθημένος στη φάση κεντρικός αμυντικός Ρόχο κάνει την ασιστ για το 4-0 του Λουκάκου που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι όπως και ο Λίνγκαρντ.