Επέστρεψε η ηρεμία στην Τσέλσι!

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΣΕΛΣΙ – ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπριτζ

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες για την Τσέλσι η οποία επικράτησε με 3-0 της τελευταίας Γουέστ Μπρομ.

Η Τσέλσι μπήκε από το πρώτο λεπτό με το… μαχαίρι στα δόντια μιας και το ματς ήταν ζωής ή θανάτου για τους “μπλε”.

Και αφού την γλίτωσαν οι παίκτες του Κόντε στο 11′ στο σουτ του Ροντρίγκες μετά το λάθος του Μόουζες, απείλησαν με τον Αζάρ στο 18′ αλλά ο Φόστερ είχε απάντηση στο πλασέ εξ επαφής.

Το ίδιο συνέβη και στο 19′ όταν ο Ζιρού βρέθηκε αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, πλάσαρε, αλλά ο πορτιέρο της φιλοξενούμενης ομάδας απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 24′ όμως Αζάρ και Ζιρού έκρυψαν την μπάλα και ο Βέλγος με τρομερό σουτ έκανε το 1-0.

Σε πιο χαλαρό τέμπο η συνέχεια του ματς.

Η Γουέστ Μπρομ μπήκε πιο επιθετική στην επανάληψη και με δύο μεγάλες φάσεις μέσα σε ένα λεπτό άγγιξε την ισοφάριση.

Στο 57′ συγκεκριμένα, ο Ροντόν από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ίδια κατάλληξη είχε και η κεφαλιά του Έβανς.

Αλλά άφησε κενούς χώρους πίσω τους οποίους εκμεταλλέυτηκε η Τσέλσι και έκανε το 2-0.

Δράστης ο Μόουζες στο 64′ με ωραίο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα μετά το 2-0. Και δέχθηκαν και τρίτο γκολ με τον Αζάρ και πάλι στο 71′ να νικάει τον Φόστερ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Κρίστενσεν(71′ Κέιχιλ), Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες, Ζαμπακόστα, Καντέ, Φάμπρεγας, Πέδρο(80′ Γουίλιαμ), Αζάρ, Ζιρού(60′ Μοράτα)

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Χεγκάζι, Έβανς, Ντόουσον, Γκιμπς, Κρικόβιακ, Μπάρι(81′ Γιάκομπ), Φίλιπς, Μπραντ(46′ Μπέρκ), Στάριτζ(4′ Ροντρίγκες), Ροντόν