Νίκη-θρίαμβος για τον Έσπερο Λαμίας!

Νίκη-θρίαμβος για τον Έσπερο Λαμίας που νίκησε στο ντέρμπι κορυφής τον Έσπερο Καλλιθέας με 77-59 κάνοντας βήμα τίτλου, προσπερνώντας έστω και με ένα αγώνα περισσότερο την ομάδα της Καλλιθέας στη βαθμολογία!

Οι Λαμιώτες μετά το 40-39 του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με άμυνα που…τσάκιζε κόκαλα έφτασε στο τελικό 77-59 με επιμέρους σκορ 37-20 στο β’ ημίχρονο!

Ο Σέττος με τον Παπαργυρόπουλο οδήγησαν τον Έσπερο σε αυτή την πολύ μεγάλη νίκη αν και βέβαια η άμυνα του β’ ημιχρόνου ήταν προϊόν ομαδικής δουλειάς!

Με το ρυθμό που έπιασε πάντως η ομάδα του Σοφογιάννη στο τέλος, λίγο χρόνο αν είχε ακόμα στη διάθεσή της, θα χτύπαγε και τη διαφορά του πρώτου γύρου, όταν είχε βρεθεί σε κακή μέρα γνωρίζοντας τότε την ήττα με 89-62.

Ο Έσπερος είναι τώρα μια νίκη κάτω από την ομάδα της Καλλιθέας που έχει την ισοβαθμία και το πλεονέκτημα, όμως όπως και να έχει η ομάδα του Σοφογιάννη με τη σημερινή της νίκη έβαλε ‘φωτιά’ στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 23-24, 17-7 20-13.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 25 (2), Πάππος 5 (1), Τρανταφυλλίδης, Φύκας, Παπαργυρόπουλος 21 (1), Ρουμελιώτης 3 (1), Φούντας 3, Δαχρετζής 9 (1), Κατράνας 11 (2), Παπανικολάου.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γραφάς): Αγγελόπουλος 13 (2), Καραγιαννίδης 4, Χατζηκίδης 3 (1), Καρλάθης, Χαρούνι Ν. 7, Κατζούρης 6 (1), Κρητκός 4, Βλασσόπουλος 6, Χαρούνι Κ. 2, Καράμπελας, Βάρσος 10 (2), Πρόγκας 2.

πηγή: eviabasket.gr