Κυπελλούχος με ανατροπή η ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι η Κυπελλούχος Κύπρου για το 2018, μετά τη νίκη της με 2-1 επί του Απόλλωνα Λεμεσού στο στάδιο ΓΣΠ.

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή, καθώς ο Απόλλωνας προηγήθηκε με γκολ του Σκέμπρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ, όμως, κατόρθωσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει τη νίκη και το τρόπαιο χάρις σε ένα τρίλεπτο ξέσπασμά της, που απέφερε δύο γκολ με τους Ταουλεμέσε στο 69΄ και τον Ρέγες στο 71΄.

Στο 89ο λεπτό, ύστερα από φάουλ του Σατσέτι στον Κάσες, ο Αργεντινός μέσος του Απόλλωνα πάτησε τον αντίπαλό του, εκείνος σηκώθηκε και απάντησε, για να ακολουθήσει σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών και αναπληρωματικών.

Ως συνέπεια, ο διαιτητής Λουκάς Σωτηρίου τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) τον Σατσέτι του Απόλλωνα και με απευθείας κόκκινη τον Γιάννου. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ κατάκτησε το δεύτερο Κύπελλο στην Ιστορία της και πρώτο ύστερα από 14 χρόνια.