Νάπολι… σαν πρωταθλήτρια!(vid)

Για να πάρει πρωτάθλημα μία ομάδα που δεν συγκαταλέγεται στα «μεγαθήρια», χρειάζεται μεταξύ άλλων πίστη, καρδιά και… ρέντα.

Η Νάπολι φαίνεται πως τα έχει όλα και γι΄αυτό συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ιταλικού πρωταθλήματος μετά από 24 αγωνιστικές, ένα βαθμό μπροστά από την κάτοχο του τίτλου Γιουβέντους (και… μίλια μακριά από τους υπόλοιπους).

Οι «παρτενοπέι» υποδέχονταν απόψε την τρίτη της βαθμολογίας Λάτσιο, γνωρίζοντας από χθες ότι η «γηραιά κυρία» πέρασε από μία δύσκολη έδρα (Φιορεντίνα) και προσωρινά βρίσκεται στην κορυφή.

Δέχθηκαν «ψυχρολουσία» από το γκολ του Ντε Φράι μόλις στο 3ο λεπτό και φάνηκε να μπλοκάρουν, όμως η ισοφάριση από τον Καγεχόν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Κάπου εκεί εμφανίστηκε η… θεά τύχη, και μάλιστα εις διπλούν: το αυτογκόλ του Γουάλας στο 54΄ και ένα σουτ του Μάριο Ρουί, που κόντραρε στον Ζιελίνσκι και ξεγέλασε τον Στρακόσα δύο λεπτά αργότερα, έφεραν τη ανατροπή.

Ο Μέρτενς έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, και το «Σαν Πάολο» που ζει… μέρες Μαραντόνα. Να σημειωθεί ότι με τη λήξη του ημιχρόνου ο διαιτητής απέβαλε από τον πάγκο της Νάπολι τον Μαουρίτσιο Σάρι, για έντονη διαμαρτυρία.

Νωρίτερα, η Μίλαν συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας της ΣΠΑΛ, χάρη σε δύο γκολ του Κουτρόνε, και συνεχίζει την αντεπίθεσή της με στόχο να προλάβει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κροτόνε με την Αταλάντα.