Α΄ ΦθιώτιδαςΓ' ΕθνικήΠοδόσφαιροΤοπικό Ποδόσφαιρο

“Κέρβερος” ο Μαγκλάρας και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Αστέρας Σταυρού!

Αν και χρειάστηκε να φτάσει στην διαδικασία των πέναλτι, ο Αστέρας Σταυρού προκρίθηκε στην επόμενη φάση κερδίζοντας τον ΠΟ Ελασσόνας με 4-2.

Με 4-2 σκορ στην διαδικασία των πέναλτι ο Αστέρας Σταυρού προκρίθηκε απέναντι στον ΠΟ Ελασσόνας στην επόμενη φάση.

Το σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν 1-1 με τον Τσιάκο να βάζει μπροστά την ομάδα της Ελασσόνας ενώ ο Αλεξίου στο 59′ ισοφάρισε.

Κάπου εκεί έπιασε δουλειά ο Νίκος Μαγκλάρας. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα αφού είπε όχι σε εκτέλεση πέναλτι του Τσιάκου στην κανονική διάρκεια, έπιασε άλλα δυο στην διαδικασία που έκρινε τον νικητή με τον Κακκάβα να εκτελεί εύστοχα το δικό του τελευταίο πέναλτι στέλνοντας στην επόμενη φάση την ομάδα της Φθιώτιδας.

Το μάτς:

Στο 1′ σουτ του Καραμούλα η μπάλα άουτ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος πάσα στο κέντρο για τον Αστέρα.

Στο 9′ σουτ του Λάππα από καλή θέση, η μπάλα άουτ δίπλα απο το δοκάρι του Γούπου.

Στο 16′ ο Καραμούλας ωραία πάσα στον Τσιάκο και αυτός από πλάγια δεξιά έκανε το 0-1.

Γέμισμα του Παρλάντζα, ο Χαντζής μέσα στην περιοχή της Ελασσόνας σουτάρει αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ.

Στο 27′ ο Τσιάκος και παλι βγαίνει από τα δεξιά σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 28′ ο Καραγκούνης έπιασε το σουτ από μακρινή απόσταση η μπάλα άουτ.

Στο 44′ ο Τσιάκος έκανε το σουτ, ο Κριεζής έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χαντζής δέχθηκε μαρκάρισμα εντός αγωνιστικού χώρου από τον Κορτσάρι ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι ο διαιτητής όμως δεν έδειξε τίποτα.

Στο 49′ ο Καραγκούνης σούταρε αλλά ο Μαγκλάρας μπλόκαρε.

Στο 57′ εκτέλεση φάουλ από τον Μαλισσόβα,λπ μπάλα έφτασε στον Φράγκο ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 58′ ο Μαλισσόβας έβγαλε τη σέντρα ο Αλεξίου μέσα από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 62′ ο Φράγκος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από καλή θέση η μπάλα άουτ.

Στο 69′ ο Μαγκλάρας ανατρέπει τον Τσιάκο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Τσιάκος το εκτέλεσε αλλά ο Μαγκλάρας του είπε όχι κρατώντας το 1-1.

Τεράστια ευκαιρία με τον Αλεξίου να πιάνει την κεφαλιά στο δευτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Φράγκου όμως ο Γούπος σταμάτησε τον σέντερ φορ του Αστέρα.

Τέλος κανονικής διάρκειας 1-1.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Τσιάκος σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Μαγκλάρα.

Το παιχνίδι και στην παράταση έμεινε στο 1-1 και οι δυο ομάδες πήγαν στα πέναλτι με τον Μαγκλάρα να πιάνει τα δυο από τα τέσσερα της Ελασσόνας ενώ από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα ήταν εύστοχοι σε όλα. Νίκη με 4-2.