Έκαναν το 3-2 οι Γουόριορς!(vid)

Οι πρωταθλητές έχασαν διαφορά 20 πόντων, έχασαν και τον Ντουράντ, αλλά στο τέλος νίκησαν 104-99 τους Χιούστον Ρόκετς και έκαναν το 3-2.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΔΥΣΗΣ

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Χιούστον Ρόκετς 104-99 (3-2)

Ψυχωμένοι οι παίκτες των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς κατάφεραν να ξεπεράσουν τις αναποδιές και να νικήσουν 104-99 τους Χιούστον Ρόκετς, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα. Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου ωστόσο οι Γουόριορς ήταν καταιγιστικοί και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-3 ξέφυγαν με 31-17.

Οι Ρόκετς έβγαλαν αντίδραση στην δεύτερη περίοδο και κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους (40-37). Εκεί όμως που έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό, οι Γουόριορς απάντησαν με ένα σερί 17-0 και ξέφυγαν με 57-37, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 57-43.

Στην τρίτη περίοδο οι Ρόκετς αντέδρασαν ξανά, άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, πριν καταφέρουν τελικά να περάσουν μπροστά με 68-69, τη στιγμή που οι Γουόριορς έχαναν τον Κέβιν Ντουράντ με τραυματισμό.

Τελικά, οι δυο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο ισόπαλες, 72-72. Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, μέχρι ένα μικρό ξέσπασμα των Γουόριορς να τους βοηθήσει να ξεφύγουν με 97-89 και 99-91.

Περίπου δυο λεπτά πριν το φινάλε, οι Γουόριορς έχασαν και τον Γκριν, συμπλήρωσε έξι φάουλ, οι Ρόκετς προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα και κατέβασαν την διαφορά στους 3 πόντους (102-99), ωστόσο στην επόμενη επίθεση του Γκολντεν Στέιτ ο Τόμπσον σκόραρε έπειτα από… περιπέτεια με λέι-απ κάνοντας το σκορ 104-99 με 4 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 25 πόντους, τον Ντουράντ 22 πόντους και τον Γκριν 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 31 πόντους και 8 ασίστ, ο Έρικ Γκόρντον 19 πόντους και ο Πι Τζέι Τάκερ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το έκτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στο Χιούστον.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 57-43, 72-72, 104-99

Γουόριορς: Γκριν 8 (12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντουράντ 22 (5 ριμπάουντ), Κάρι 25 (9/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ιγκουοντάλα 11, Τόμπσον 27, Γερέμπκο 3, ΜακΚίνι 1, Λούνι 5, Κουκ, Λίβινγκστον 2

Ρόκετς: Τάκερ 13 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (14 ριμπάουντ), Πολ 11 (3/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 31 (8 ασίστ), Γκόρντον 19, Νένε 6, Ρίβερς 2, Γκριν, Σάμπερτ 11