Παίρνει «σκούπα» ο Γιάννης (vid)

Με τον Αντετοκούνμπο να μην φτάνει στα επίπεδα απόδοσης που μας έχει συνηθίσει, οι Μπακς ήταν επιβλητικοί, νίκησαν 119-103 τους Πίστονς μέσα στο Ντιτρόιτ και απέχουν μια νίκη από τα ημιτελικά της Ανατολής.

NBA PLAYOFFS

Ντιτρόιτ Πίστονς-Μιλγουόκι Μπακς 103-119 (0-3)

Μια ανάσα από τα ημιτελικά της Ανατολής βρίσκονται οι Μιλγουόκι Μπακς, αφού στον τρίτο αγώνα της σειράς, επικράτησαν 119-103 των Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ, και θέλουν μια νίκη για να “σκουπίσουν” και να συνεχίσουν την πορεία προς τον τίτλο. Η ομάδα του Μιλγουόκι έκανε το 3-0 σε σειρά playoffs, για πρώτη φορά από το 1986, ενώ οι Ντιτρόιτ Πίστονς ισοφάρισαν το χειρότερο σερί ηττών, 13, στην ιστορία των playoffs.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Ντιτρόιτ Πίστονς προηγήθηκαν 20-19, αλλά στη συνέχεια οι Μπακς κατάφεραν να “χτίσουν” μια διαφορά, παρότι ο Αντετοκούνμπο δεν είχε σκοράρει ακόμα, με αποτέλεσμα το σκορ, στο φινάλε της πρώτης περιόδου, να είναι 24-32. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων έφτασε στο 2-16, για το 24-35, με τον Γιάννη να ανοίγει λογαριασμό, μετά από 14 λεπτά, για το 30-37.

Όσο για τους Πίστονς, τη στιγμή που ο Γκρίφιν κρατούσε όρθια την ομάδα του, εκείνος τραυματίστηκε στον δεξί ώμο και αποχώρησε, προσωρινά. από το παρκέ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, 40-41, αλλά οι Μπακς απάντησαν με σερι 10-0 για το 40-51, περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με την ομάδα του Μιλγουόκι να ελέγχει το ματς και να πηγαίνει στο ημίχρονο, έχοντας πάρει διαφορά 13 πόντων, 54-67.

Ο Αντετοκούνμπο δεν ήταν σε καλή βραδιά, αλλά Μπλέντσο και Λόπεζ είχαν αναλάβει δράση και οι Μπακς κατάφερναν να συντηρούν μια διαφορά 12-17 πόντων, 66-82, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, τη στιγμή που ο Γκρίφιν πάλευε μόνος του, για λογαριασμό των Πίστονς. Δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου, οι Μπακς προηγήθηκαν με +22, 68-90, για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 78-100.

Το τελευταίο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +24, 78-102, αλλά στη συνέχεια αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν, αρχικά, σε 84-102, και στη συνέχεια σε 95-110. Ένα τάιμ άουτ του Μπούντεχολζερ ήταν αρκετό για να “ξυπνήσουν” οι παίκτες του, που ανέβασαν ξανά τη διαφορά για το τελικό 103-119.

Στο τρίτο ματς της σειράς, ο Αντετοκούνμπο δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που συνηθίζει, έχοντας 14 πόντους σε 27:59 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας φόργουορντ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο. Ο Μίντλετον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με τους Λόπεζ και Μπλέντσο να βάζουν από 19 πόντους.
Από τους Πίστονς ξεχώρισε ο λαβωμένος Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς γίνεται και πάλι στο Ντιτρόιτ, ξημερώματα Τρίτης, όπου οι Μπακς θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν το 4-0 και να προκριθούν στα ημιτελικά της Ανατολής.

Πίστονς: Γκρίφιν 27 (10/24 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράμοντ 12 (5/14 σουτ, 2/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες), Τζάκσον 15 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ελινγκτον 13 (3/8 τρίποντα), Κενάρντ 9 (7 ριμπάουντ), Μέικερ 6, Πατσούλια, Σμιθ 11 (4/13 σουτ), Μπράουν 4, Γκάλογουεϊ 6.

Μπακς: Αντετοκούνμπο 14 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Μίντλετον 20 (7/14 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λόπεζ 19 (8/13 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 τάπες), Μπλέντσο 19 (8/19 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 5, Γουίλσον, Μίροτιτς 12 (3/5 τρίποντα), Ιλιασόβα 15 (3/4 τρίποντα), Φρέιζιερ, Χιλ 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σνελ, Κόνατον 4.