Άλλα αθλήματα

Γκολομέεβ, το πιο γλυκό φινάλε και η πρώτη Ρωσία

Το πιο γλυκό φινάλε επιφύλαξε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκόβης για την ελληνική αποστολή, κυρίως όμως σε προσωπικό επίπεδο για τον Κριστιάν Γκολομέεβ. Όσο σπουδαίος αθλητής κι αν είναι κάποιος, χρειάζεται τα μετάλλια για να το αποδεικνύει και ο 25χρονος κολυμβητής του Εθνικού δεν είχε κανένα, παρότι συνήθως ξεπερνά τον εαυτό του στις μεγάλες διοργανώσεις. Μετά από πέντε τέταρτες θέσεις και συνολικά οκτώ τελικούς στα τέσσερα Ευρωπαϊκά, στα οποία έχει συμμετάσχει, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε επιτέλους να ανέβει στο βάθρο των νικητών, και μάλιστα στο δεύτερο σκαλί, μετά από άλλη μία καταπληκτική κούρσα στον τελικό των 50μ. ελεύθερο.

Ο Γκολομέεβ τερμάτισε σε 21.44, κατέρριψε ξανά το πανελλήνιο ρεκόρ (είχε 21.66 από τους Μεσογειακούς και έκανε 21.52 στον χθεσινό ημιτελικό) και έχασε μόνο από το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος, τον Μπεν Πράουντ, ο οποίος με 21.34 (σαφώς πιο αργά από το 21.11 του ημιτελικού) έγινε ο πρώτος Βρετανός που κερδίζει τον άτυπο τίτλο του ταχύτερου Ευρωπαίου κολυμβητή. Ο Ιταλός Αντρέα Βεργκάνι με 21.68 συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου, σε ένα αγώνισμα όπου στον τελικό δεν υπήρξε εκπρόσωπος της Γαλλίας, της χώρας που είχε κατακτήσει τα τελευταία πέντε χρυσά μετάλλια με τρεις διαφορετικούς αθλητές (Μπερνάρ, Μπουσκέ, Μανοντού).

Λίγα λεπτά πριν τον Γκολομέεβ, η Άννα Ντουντουνάκη κολύμπησε στον τελικό των 50μ. πεταλούδα. Έμεινε όγδοη με 26.23, δεν κατάφερε για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου να καταρρίψει εκ νέου το πανελλήνιο ρεκόρ (26.22 στο χθεσινό ημιτελικό), αλλά έφυγε χαμογελαστή από την πισίνα, αφού ολοκλήρωσε ένα εξαιρετικό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η 23χρονη Χανιώτισσα ήταν πέμπτη στα 100μ. πεταλούδα, όπου επίσης έκανε πανελλήνιο ρεκόρ, συμμετείχε και στους ημιτελικούς των 200μ. και δικαιούται να αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένη με την απόδοσή της στη Γλασκόβη. Η Σάρα Σιέστρεμ διατήρησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης για τέταρτη συνεχόμενη διοργάνωση και κατέκτησε το τέταρτο χρυσό μετάλλιό της στη Γλασκόβη, τερματίζοντας σε 25.16μ, ενώ έφτασε συνολικά τα 14 χρυσά σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας πισίνας (έχει κι άλλα οκτώ σε 25άρα). Το 50άρι της πεταλούδας αποτελεί… προνομιακό πεδίο για τη Σουηδία, που έχει πλέον εννέα τίτλους σε 11 διοργανώσεις, από τότε που το αγώνισμα μπήκε στο πρόγραμμα. Τη δεύτερη θέση πήρε η Έμιλι Μπέκμαν από τη Δανία με 25.72 και την τρίτη η Κίμπερλι Μπούις από το Βέλγιο με 25.74.

Εξίσου εντυπωσιακή είναι η κυριαρχία της Ουγγαρίας στα 400μ. μικτή ατομική ανδρών. Με τον Νταβίντ Βεράζτο να κερδίζει μετά από μεγάλη μάχη τον Βρετανό Μαξ Λίτσφιλντ και να κατακτά τον τίτλο για τρίτη σερί διοργάνωση, οι Μαγυάροι έφτασαν τα 14 χρυσά μετάλλια σε 25 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, εκ των οποίων τα οκτώ συνεχόμενα, από το 2004 και μετά. Ο Βεράζτο τερμάτισε σε 4:10.65, έναντι 4:11.00 του Λίτσφιλντ, ενώ, αρκετά πιο πίσω, ο Ισπανός Ζοάν Λουίς Πονς με 4:14.26 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο.

«Τρεμπλ» χρυσών μεταλλίων σε ατομικά αγωνίσματα συμπλήρωσαν στο φινάλε των αγώνων η Γιούλια Εφίμοβα και η Σιμόνα Κουανταρέλα. Η Ρωσίδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρόσθιο και, μετά τα 100 και τα 200 μέτρα, πήρε εύκολα τη νίκη και στο 50άρι με 29.81, κατακτώντας το δεύτερο χρυσό της σε αυτό το αγώνισμα μετά από εκείνο του 2010. Η Βρετανή Ιμοτζεν Κλαρκ ήταν δεύτερη με 30.34 και η Αριάνα Καστιλιόνι τρίτη (όπως και στα 100μ.) με 30.41, χαρίζοντας στην Ιταλία το πρώτο μετάλλιό της στο αγώνισμα, ενώ εκτός βάθρου έμεινε η Λιθουανή -πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2014- Ρούτα Μεϊλουτίτε, που δεν ήταν σε καλή κατάσταση στη Γλασκόβη.

Η Κουανταρέλα δεν πήγε στη Σκωτία ως φαβορί, αλλά θα επιστρέψει με τρία χρυσά μετάλλια στις μεγάλες αποστάσεις, μιμούμενη το προ διετίας επίτευγμα της Ουγγαρέζας Μπογκλάρκα Κάπας στο Λονδίνο. Η 20χρονη Ιταλίδα, που είχε ήδη κερδίσει τα 800μ. και τα 1.500μ., πρώτευσε και στα 400μ. ελεύθερο με 4:03.35, αφήνοντας οριακά δεύτερη τη 17χρονη Αϊνα Κέσελι από την Ουγγαρία, που πέτυχε νέο ρεκόρ Ευρώπης στην κατηγορία νεανίδων με 4:03.57. Το εξαιρετικά… νεανικό βάθρο συμπλήρωσε η 19χρονη Βρετανή Χόλι Χίμποτ με 4:05.01.

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στα 100μ. πεταλούδα ανδρών, όπου ο Πιέρο Κόντια, ο οποίος είχε περάσει ως όγδοος στον τελικό, κατάφερε να πάρει τη νίκη και μάλιστα με ρεκόρ αγώνων (50.64). Είναι μάλιστα ο πρώτος Ιταλός που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης σε οποιοδήποτε αγώνισμα της πεταλούδας. Οι εκπλήξεις δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς τη δεύτερη θέση πήρε ο Γάλλος Μεχντί Μετεγιά (έβδομος στους ημιτελικούς) με 51.24, αφήνοντας τρίτο τον Βρετανό Τζέιμς Γκάι (51.42), τέταρτο τον νικητή των 200μ., Κριστόφ Μίλακ (Ουγγαρία), έκτο τον πρωταθλητή Ευρώπης του 2014 Κόνραντ Τσέρνιακ (Πολωνία) και όγδοο τον κάτοχο του τίτλου, Λάζλο Τσεχ. Για τον 33χρονο Ούγγρο των 14 ευρωπαϊκών τίτλων, η Γλασκόβη ίσως αποτελέσει το «κύκνειο άσμα» του στις πισίνες…

Η Ιταλία πήρε και τρίτο χρυσό μετάλλιο απόψε, επίσης σε αγώνισμα που δεν είχε κερδίσει ποτέ, με την Μαργκερίτα Παντζιέρα να επικρατεί στα 200μ. ύπτιο, πετυχαίνοντας και ένα ιστορικό ρεκόρ. Με χρόνο 2:06.18, η Παντζιέρα κατέρριψε ένα ρεκόρ αγώνων που κρατούσε 27 ολόκληρα χρόνια, από το Ευρωπαϊκό της Αθήνας το 1991, και το οποίο κατείχε μία από τις κορυφαίες Ευρωπαίες κολυμβήτριες όλων των εποχών, η Κριστίνα Εγκερσέγκι από την Ουγγαρία. Η Ρωσίδα Ντάρια Ουστίνοβα με 2:07.12 πήρε το ασημένιο μετάλλιο και η Καταλίν Μπούριαν από την Ουγγαρία με 2:07.43 το χάλκινο.

Το 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης ολοκληρώθηκε με τις δύο μικτές «σκυταλοδρομίες», όπου οι δύο χώρες που κυριάρχησαν στη Γλασκόβη μοιράστηκαν τα χρυσά μετάλλια. Στους άνδρες, ο Κλομέντ Κολεσνίκοφ με παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων στο 100άρι του υπτίου (52.77) έδωσε σημαντικό προβάδισμα στη Ρωσία, αλλά μετά ανέλαβε… δράση ο Ανταμ Πίτι και η Βρετανία κατέκτησε για τρίτη σερί φορά τον τίτλο με 3:30.44 (ρεκόρ αγώνων), έναντι 3:32.03 της Ρωσίας και 3:33.52 της Γερμανίας. Η Ρωσία πήρε τη… ρεβάνς στις γυναίκες, όπου δεν είχε κερδίσει ποτέ, επίσης με ρεκόρ αγώνων (3:54.22) και μαζί εξασφάλισε και την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων. Η Δανία ήταν δεύτερη με 3:56.69 και η Βρετανία τρίτη με 3:56.91.