ΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Ήττα στο τάι μπρέικ για τον ΑΟ Λαμίας!

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα με τρομερές συγκινήσεις και ανατροπές, η Θέτις Βούλα αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και με 12-14 στο τάι μπρέικ, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε φάιναλ φορ Κυπέλλου γυναικών.

Όπως και στον αγώνα πρωταθλήματος πριν από δύο μήνες, έτσι και σήμερα Θέτις και Λαμία χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να λύσουν τις διαφορές τους καθώς αμφότερες διεκδικούσαν την παρθενική τους συμμετοχή σε φάιναλ φορ.
Η Θέτις είχε στη σύνθεση της Ανθούλη και Μανιατογιάννη, όχι όμως την Άκτας που χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα κι η Λαμία με την εκπληκτική Περέιρα άγγιξε την πρόκριση, ωστόσο Ανθούλη και Παπαγεωργίου υπέγραψαν την τελευταία ανατροπή στον αγώνα και σφράγισαν την πρόκριση της ομάδας της Βούλας.
Το ματς
Στο πρώτο σετ η Λαμία από πολύ νωρίς πήρε το προβάδισμα μετατρέποντας το 3-2 σε 3-6 με άσο της Καστίγιο και δεν έχασε ποτέ ξανά την πρωτοπορία στο σκορ. Η Θέτις κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14, αλλά εκεί η Λαμία παίζοντας εξαιρετικά στην πίσω ζώνη και με την Περέιρα να τελειώνει όλες τις κόντρες έφτασε στο 14-19. Η ομάδα της Βούλας με μπλοκ της Παπαγεωργίου πλησίασε σε 18-20, ενώ με άσο της ίδιας μείωσε στον πόντο (23-24), αλλά η Λαμία τελείωσε την επόμενη επίθεση και πήρε το σετ.
Στο δεύτερο σετ υπήρχε μια σχετική ισορροπία μέχρι το 10-10 με τη Θέτιδα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 13-10 και στο 15-14  καταφέρνοντας να σταματήσει στο μπλοκ την Περέιρα έφτασε στο +5 (19-14) και το 1-1 ήρθε σχετικά εύκολα.
Στο τρίτο σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφεύγει με περισσότερους από δύο πόντους με τη Θέτιδα να μετατρέπει το 18-20 σε 21-20 και τη Λαμία να απαντά με άσο της Καστίγιο για το 21-22. Στο 23-23 ο Ρούσης έκανε διπλή αλλαγή για το μπλοκ, όμως η Αποστολάκη έχασε το σερβίς και στο 24-25 το σετ έληξε με λάθος θέσεις των γηπεδούχων.
Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς η Θέτις στο 4ο σετ ξέφυγε νωρίς με 8-4 και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε ποτέ ισοφαρίζοντας και πάλι εύκολα με τον προημιτελικό να οδηγείται στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι ανατροπές συνεχίστηκαν καθώς το γρήγορο 2-5 της Λαμίας έγινε 8-6 και 10-7 για τη Θέτιδα που έχασε την ευκαιρία για το +4 με την χαμένη κόντρα της Δραγουμάνου την οποία ακολούθησε άσος της Κουντουρά για το 10-9. Η Λαμία ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ στην Δραγουμάνου και προσπέρασε με κόντρα επίθεση της Περέιρα για να ισοφαρίσει η Παπαγεωργίου σε 12-12. Η Περέιρα τελείωσε μία ακόμη επίθεση (12-13) για να φτάσει η Λαμία σε διπλό ματς μπολ με την άουτ επίθεση της Δραγουμάνου (12-14). Η Ανθούλη έσβησε το πρώτο και η κακή υποδοχή της Καστίγιο έδωσε την ευκαιρία στην Παπαγεωργίου για το 14-14, ενώ η Ανθούλη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τη Θέτιδα. Εκεί η Καστίγιο διόρωθσε το λάθος της ισοφαρίζοντας σε 14-14, όμως στο 15-15 νέα επίθεση της Ανθούλη και άσος της Παπαγεωργίου στην Κούμπουρα διαμόρφωσαν το τελικό 17-15!