”Περίπατος” της Ουρουγουάης κόντρα στο Μεξικό (vid)

Σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Χιούστον των ΗΠΑ η καταγιστική Ουρουγουάη νίκησε 4-1 το Μεξικό.
Ο κεντρικός αμυντικός της Ατλέτικο Μαδρίτης Χοσέ Μαρία Χιμένες άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μεξικανό Ραούλ Χιμένεθ να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα. ”Σκυτάλη” πήρε ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα Λουίς Σουάρες που με δύο γκολ στο 32΄και στο 40 με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, για να γράψει ο άσος της PSV Γκαστόν Περέϊρο με την συμπλήρωση μιας ώρας στον αγώνα το 4-1. Στο 75ο ο Ραούλ Χιμένεθ έχασε πέναλτι χάνοντας την ευκαιρία να δώσει νέο ενδιαφέρον στο φινάλε του αγώνα.
Με απουσίες παρατάχθηκε το Μεξικό καθώς απουσίαζαν ”Τσιτσαρίτο”, Βέλα και Γκουαρδάδο.Στα επόμενα φιλικά η Ουρουγουάη αντιμετωπίζει τη Νότιο Κορέα και το Μεξικό τις ΗΠΑ στις 12 του μηνός.