Ξέσπασαν οι Μπακς και «πάτησαν» τους Σέλτικς (vid)

Μιλγουόκι και Γιάννης έκαναν τρομερή τρίτη περίοδο και έτσι οι Μπακς ισοφάρισαν τη σειρά, 123-102…

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Μιλγουόκι Μπακς-Μπόστον Σέλτικς 123-102 (1-1)

Οι Μιλγουόκι Μπακς έβγαλαν αντίδραση, μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι, και με εξαιρετική εμφάνιση στη τρίτη περίοδο και 20/47 τρίποντα, επικράτησαν 123-102, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Σέλτικς επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 8-13 στο 5ο λεπτό, με τους Μπακς να αντιδρούν, να περνάνε μπροστά, 17-15, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα, 25-30, στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Με το πρώτο καλάθι του Αντετοκούνμπο, εντός πεδιάς, οι Μπακς μείωσαν, 34-36, για να ακολουθήσει σερί 10-0 των Μπακς για το 44-38. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ο Μίντλετον ήταν εξαιρετικός, έχοντας πέντε τρίποντα, ωστόσο οι Σέλτικς έβγαλαν αντίδραση και με τρίποντο του Χόρφορντ προηγήθηκαν 46-51. Αλλά ο Μίντλετον ήταν ασταμάτητος και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Μπακς να προηγούνται 59-55.

Στις πρώτες δυο περιόδους, οι Μπακς είχαν 11/26 τρίποντα, με τον Αντετοκούνμπο να βρίσκει στα πατήματά του και στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μιλγουόκι ανέβασε στροφές. Στο 28′ προηγήθηκε με 71-62, οι Σέλτικς μείωσαν σε 74-71, αλλά ο Γιάννης έφτασε τη διαφορά στο +10, 81-71 και ήταν από τους μπροστάρηδες στο σερί 12-0 των γηπεδούχων για το 86-71. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε πάρει φόρα, σημείωσε 15 πόντους στη τρίτη περίοδο, και με επιμέρους σκορ 24-2, οι Μπακς προηγήθηκαν 98-73 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Το εξαιρετικό τρίτο δωδεκάλεπτο των Μπακς είχε ως αποτέλεσμα η τέταρτη περίοδος να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το μυαλό όλων να βρίσκεται στο τρίτο παιχνίδι στη Βοστώνη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 29 πόντους, έχοντας επίσης 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Εξαιρετικός ο Κρις Μίντλετον, με 7 τρίποντα και 28 πόντους, ενώ πολύτιμη υπήρξε και η βοήθεια του Έρικ Μπλέντσο, 21 πόντους.

Ο Μόρις με 17 πόντους ξεχώρισε από τους Σέλτικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 9 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 29 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Μίντλετον 28 (7/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 10, Μπλέντσο 21, Γουίλσον 2, Ιλιασόβα 4, Χιλ 10, Φρέιζερ 2, Μπράουν, Σνελ 3, Κόνατον 5

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 17 (7 ριμπάουντ), Τέιτουμ 5, Χόρφορντ 15 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 9 (4/18 σουτ), Μπράουν 16, Γιαμπουσέλε 6, Οτζελέγιε 5, Χέιγουορντ 5, Γουίλιαμς 4, Μπέινς 4, Γουάναμεϊκερ 7, Ροζίερ 9 (8 ριμπάουντ)