Ισόπαλη η Μπέτις… πριν τον Ολυμπιακό

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League, Μπέτις, στην έξοδό της στη Βαλένθια.

Η Μπέτις που παρέμεινε αήττητη για τρίτο σερί παιχνίδι ήταν ανώτερη, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ. Με σύστημα 3-4-2-1, παρατάχθηκαν οι φιλοξενούμενοι, που είδαν τους Κανάλες και Ινούι να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες, ο πρώτος με μακρινό σουτ στο 19’ και ο δεύτερος όταν κόπηκε… πάνω στη γραμμή, στο 21’! Στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια βελτιώθηκε, ενώ είχε και δοκάρι σε σουτ του Παρέχο στο 54ο λεπτό σε μια ξαφνική αντεπίθεση. Δώδεκα φορές έβγαλε την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του ο διαιτητής της αναμέτρησης, εννέα για τους γηπεδούχους και τρεις για την αντίπαλο του Ολυμπιακού. Αποθεώθηκε ο Χοοακίν, όταν πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, με τους οπαδούς της Βαλένθια να τον ευχαριστούν έτσι για όσα έκανε με την ομάδα τους!

Νωρίτερα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Σοσιεδάδ, με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (63’ και 66’), μετά από ανατροπή στο «Ανοέτα». Στο 12ο λεπτό ο Ελουστόντο πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα για τους γηπεδούχους, αλλά Σουάρεθ και Ντεμπελέ έκαναν το 4 στα 4 για τους «μπλαουγκράνα» στην Primera Division.

Η σύνθεση της Μπέτις (3-4-2-1): Λόπεθ, Μαντί, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Φράνσις, Κανάλες, Χουαρδάδο, Φίρπο, Μπουντεμπούζ (76’ Λο Σέλσο), Ινούι (63’ Χοακίν), Σανάμπρια (69’Λεόν).