«Λυτρώθηκε» με Φαν Πέρσι η Φέγενορντ!(vid)

Ο Ολλανδός στράικερ έδωσε τη λύση στην ομάδα του στα τελευταία λεπτά, 1-0 την Ουτρέχτη…

EREDIVISIE- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φέγενορντ-Ουτρέχτη 1-0
(87′ Φαν Πέρσι)

Με δεύτερη σερί γκέλα φλέρταρε η Φέγενορντ, αλλά τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι χάρισε στην ομάδα του Ρότερνταμ τους τρεις βαθμούς της νίκης, 1-0 την Ουτρέχτη.

Στο ντεμπούτο του Ντιρκ Άντβοκαατ στον πάγκο της Ουτρέχτης, η Φέγενορντ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με τον Φαν Πέρσι να έχει οκτώ ευκαιρίες για γκολ και τους Μπέρχαους, Σεντ Τζούστε να χάνουν, με τη σειρά τους, ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη, η Ουτρέχτη ήταν καλύτερη και έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Βραζιλιάνος στόπερ της Φέγενορντ, Έρικ Μποτέγκιν, έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να αλλάξουν πάσες, λόγω του βρεγμένου τερέν, αλλά τελικά στο 87ο λεπτό ήρθε η λύτρωση. Από σέντρα του Σεντ Τζούστε, ο Φαν Πέρσι ξεμαρκάριστος έπιασε τη κεφαλιά και η μπάλα πήγε στα δίχτυα για το 1-0.

Με το τρίποντο αυτό, η Φέγενορντ έφτασε τους 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.