Έπιασε τριάδα η Φιορεντίνα

Οι «βιόλα» κέρδισαν με 2-0 την Ατλάντα κι έπιασαν τη Σασουόλο (ένα ματς λιγότερο) στην 3η θέση.

SERIE A’-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ-ΤΖΕΝΟΑ: 1-2

Γήπεδο: Μπενίτο Στίρπε

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε η Τζένοα στην έδρα της Φροζινόνε και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Τζαμπάνο έπιασε δυνατό σουτ αλλά ο Ράντου απογειώθηκε και έδιωξε, ενώ στο 24’ η Τζένοα βγήκε στην κόντρα, ο Κουαμέ άφησε στον Ρόμουλο κι εκείνος έκανε το σουτ αλλά αστόχησε. Και στο 33ο λεπτό μετά από γέμισμα, ο Κουαμέ έσπασε έξω με το κεφάλι στον Πιάτεκ κι εκείνος με όμορφο σουτ έκανε το 0-1. Και μάλιστα στο 36’, μετά από τραγικό λάθος του Σάλαμον, ο Κουαμέ έκλεψε και πάτησε περιοχή από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Πιάτεκ που έκανε το 0-2 σε κενή εστία. Ωστόσο στο 40’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Τσιάνο από την άσπρη βούλα έκανε το 1-2 (πρώτο γκολ της Φροζινόνε για φέτος). και μάλιστα στο 45+2’ η Φροζινόνε άγγιξε το 2-2 καθώς το μακρινό σουτ του Τσιμπσά, σταμάτησε στο δοκάρι του Ράντου.

Στο 52’ ο Κάμπελ από ιδανική θέση έκανε αδύναμο πλασέ και  στο 72’ ο Κουαμέ από δεξιά  ξέφυγε από τους Σάλαμον και Καπουάνο, έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε και στα δύο δοκάρια του Σπορτιέλο. Στο 74’ ο Σάντρο έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Τσιμπσά ενώ στο 77’ ο Σάλαμον έχασε το άχαστο σε κενή εστία μετά από λάθος έξοδο του Ράντου. Στο 87ο λεπτό, ο Σπορτιέλο είπε όχι σε σουτ του Χίλιεμαρκ και στο 90+3’ ο Σάλαμον έχασε νέα ευκαιρία με κεφαλιά.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Μολινάρο, Σάλαμον, Καπουάνο (75’ Φλουτ), Γκολντανίτζα, Τζαμπάνο, Χάλφρεντσον, Κάμπελ (61’ Σοντίμο), Τσιμπσά, Τσιάνο, Πέριτσα (46’ Τσιοφάνι)

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Σπόλι, Κρισίτο, Μπιράσκι, Λάζοβιτς (63’ Ζουκάνοβιτς), Σάντρο (75’ Ματσιτέλι), Ρόμουλο, Χίλιεμαρκ, Πάντεβ (68’  Περέιρα), Κουαμέ, Πιάτεκ

ΚΙΕΒΟ-ΤΟΡΙΝΟ: 0-1

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Ανάσα για την Τορίνο που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Κιέβο και  την άφησε στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο 4’ το σουτ του Ντεπάολι πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 9’ ο Τζιακερίνι όντας σε καλή θέση έχασε το κοντρόλ. Στο 25’ ο Εντέρα έκανε με τη μία το γύρισμα από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω, ενώ στο 49’ ο Λερίς πλάσαρε σχεδόν εξ επαφής αλλά αστόχησε.

Στο 75’ ο Σορεντίνο είπε όχι σε σουτ του Άινα, όπως έκανε και στο 78’ μετά από σουτ του Σιμόνε Τζάτζα. Και τελικά στο  88ο λεπτό, ο Μπερενγκέρ έβγαλε κάθετα και ο Τζάτζα με πλασέ από αριστερά, έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 90+1′ η Τορίνο άγγιξε το 0-2 αλλά ο Σορεντίνο νίκησε τον Φαλκέ σε τετ α τετ.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Ροσετίνι, Κατσιατόρε, Μπάρμπα, Τζιακερίνι (77΄Χετεμάι), Ραντοβάνοβιτς, Μπίρσα (68΄Μετζιορίνι), Ντεπάολι, Τζόρτζεβιτς (45+2’ Στεπίνσκι), Λερίς

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Μορέτι, Ντε Σιλβέστρι (35’ Μπερενγκέρ), Ν’Κουλού, Ρινκόν, Ίτσο, Άινα, Μεϊτέ, Σοριάνο (80’ Φαλκέ), Εντέρα (58’ Τζάτζα), Μπελότι

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ: 2-0

Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Τριάδα έπιασε η Φιορεντίνα, που κέρδισε με 2-0 την Αταλάντα.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή του, με την Αταλάντα να απειλεί στο 26’’ με μακρινό σουτ του Γκόμες ενώ στο 28΄η κεφαλιά του Σαπάτα έφυγε λίγο,

Οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και  στο 61’ κέρδισαν πέναλτι και ο Βερετού από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0. Στο 72’ μετά από σέντρα από αριστερά και λάθος έξοδο του Λαφόντ, ο Ριγκόνι αστόχησε εξ επαφής και  στο 81’ η κεφαλιά του Ούγκο πέρασε λίγο άουτ. Και στο 90+4’ ο Μπιράγκι με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόντ, Ούγκο, Μπιράγκι, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Βερετού, Μπενάσι (33’ Φερνάντες), Ζέρσον (81’ Λαουρινί), Πιάτσα (54’ Μιράλας), Σιμεόνε, Κιέζα

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Καστάιν (77’ Αντνάν), Παλομίνο, Τολόι, Μαντσίνι (70’ Ριγκόνι), Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (80’ Μπάροου), Γκόμες, Πάσαλιτς, Σαπάτα