«Εξάσφαιρη» και δεύτερη η Χιμπέρνιαν

Η ομάδα του Εδιμβούργου επικράτησε 6-0 της Χάμιλτον, φτάνοντας της τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΩΤΙΑΣ- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Χιμπέρνιαν-Χάμιλτον 6-0
(25′ Μπόιλ, 34′, 71′ Μάλαν, 39′ Χάιντμαν, 90’+1′ Καμπερί, 90’+2′ Κιλγκάλον αυτογκόλ)

Τέσσερις σερί νίκες μετράει η Χιμπέρνιαν και με το 6-0 επί της Χάμιλτον βρέθηκε μόνη στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Εδιμβούργου άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Μάρτιν Μπόιλ και στο 34′ ο Στίβι Μάλαν με δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, έκανε το 2-0. Στο 39ο λεπτό ο Έμερσον Χάιντμαν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να ακολουθήσουν άλλα τρία γκολ για τη Χιμπέρνιαν στην επανάληψη. Στο 71′ ο Μάλαν πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα, σκοράροντας ξανά από μακρινή απόσταση για το 4-0 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φλοριάν Καμπερί έκανε το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Ματ Κιλγκάλον στο 92′.

Αμπερντίν-Σεντ Μίρεν 4-1
(26′, 65′ Κόσγκροουβ, 30′ ΜακΛέναν, 41′ Λόου/ 76′ Τζάκσον)

Νταντί-Κιλμάρνοκ 1-2
(10′ Ναμπί/ 17′ Μπόιλ αυτογκόλ, 54′ Μπρόφι)

Μάδεργουελ-Λίβινγκστον 1-1