Σταθερά πρώτη η Μπριζ

Η Κλαμπ Μπριζ κέρδισε με 4-0 στο ντέρμπι με τη Σερκλ Μπριζ και παραμένει μόνη πρώτη.

JUPILERLEAGUE-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κλαμπ Μπριζ-Σερκλ Μπριζ: 4-0

(Γουέσλεϊ 6’, Βανακεν 39’, Σκράιβερς 53’, 80’)

Εύκολο έργο είχε η Κλαμπ στο ντέρμπι του Μπριζ με τη Σερκλ, καθώς κέρδισε με 4-0 και βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση.

Η Κλαμπ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γουέσλεϊ και στο 39’ έκανε και το 2-0 με τον Βάνακεν. Στο 53ο λεπτό ο Σκράιβερς έκανε το 3-0 και στο 80’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 4-0.

Γκενκ-Ζούλτε Βάρεγκεμ: 4-0

(Ποθουέλο 29’, Σαμάτα 31’, 68’, Χέινεν 85΄’)

H Γκενκ κέρδισε πανεύκολα τη Ζούλτε με 4-0 και συνεχίζει να καταδιώκει την Μπριζ.

Η Γκενκ άνοιξε το σκορ στο 29’ με τον Ποθουέλο ενώ δύο λεπτά μετά ο Σαμάτα έκανε το 2-0. Και στο 68ο λεπτό ο Σαμάτα με ακόμη ένα τέρμα, έγραψε το 0-3 ενώ στο 85’ ήρθε το 4-0 με τον Χέινεν.

Μουσκρόν-Μπέβερεν: 0-3

(Βέλλιος 11’, Σκράιβερς 39’, Αμπομά 74’)

Επιτέλους νίκη για την Μπέβερεν που πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μουσκρόν και πήρε το πρώτη της φετινό τρίποντο.

Η Μπέβερεν προηγήθηκε με τον Βέλλιο στο 11ο λεπτό ενώ η Μουσκρόν έχασε πέναλτι στο 27’ με τον Μοχάμεντ και στο 39’ ο Σκράιβερς έγραψε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Αμπομά στο 74ο λεπτό.

Σαρλερουά-Λόκερεν: 2-1

(Μπεναβέντ 55’, Νιανέ 77’-Τερπάν 83’)

Επιστροφή στις νίκες για τη Σαρλρουά πιυ επικράτησε της Λόκερεν με 2-1.

Ο Μπεναβέντ άνοιξε το σκορ στο 55’ και στο 77’ ο Νιανέ έκανε το 2-0, με τον Τερπάν να μειώνει στο 83’ σε  2-1.