Τρία γκολ και μία ασίστ από τους Έλληνες του εξωτερικού

Τρία γκολ από τους, Τάσο Δώνη, Λάζαρο Λάμπρου και Δημήτρη Σιόβα αλλά και μία ασίστ του Ζέκα, ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα.

Ο Δώνης, στο πρώτο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό του, πέτυχε (39΄)το μοναδικό γκολ της νίκης που πανηγύρισε η Στουτγάρδη, με 1-0 επί της Άουγκσμπουργκ.

Ο Λάζαρος Λάμπρου εξακολουθώντας τις εντυπωσιακές εμφανίσεις με την Φορτούνα Σιτάρντ  σημείωσε το μοναδικό γκολ στην ήττα (3-1) από την Χερένφεν, ενώ ο Δημήτρης Σιόβας άνοιξε τις αποστάσεις στο σκορ, στη νίκη (2-4) επί της Βαγιαδολίδ.

Ο Ζέκα έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ της νίκης (1-6) της Κοπεγχάγης επί της Χόρσενς.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην νίκη (4-2) επί της Τότεναμ .

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0)από την Λέστερ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Στον πάγκο στην ήττα (0-3) από την Άστον Βίλα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοαλία (2-2) με την Ιντερ στη Ρώμη.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη):Επέστρεψε από τραυματισμό, ήταν βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46′ από τον Ινσούα) και πέτυχε (39΄)το μοναδικό γκολ της νίκης με 1-0 επί της Άουγκσμπουργκ.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Σεντ Πάουλι): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά), άνοιξε (11΄) το σκορ  στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βαγιαδλίδ.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Πέρασε αλλαγή (69΄) στην ισόπαλη χωρίς γκολ εντός έδρας αναμέτρηση με την Ρεμς.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (0-2) από την Βίλεμ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την νίκη με 5-1 επί της Ντε Χάαγκ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά), σημείωσε το μοναδικό γκολ στην ήττα (3-1) από την Χερένφεν.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη (2-0) επί της Αλκμααρ.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72΄) στην εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κορτράικ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σερκλ Μπριζ.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Στον πάγκο στη νίκη (1-0) επί της Μουσκρόν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Πέρασε αλλαγή στο 58΄στην ήττα (1-0) από την Εουπεν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη με 4-0 επί της Φειρένσε .
Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Στον πάγκο στην ήττα (1-3) από την Γιουνγκ Μπόις.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ της νίκης (1-6) της Κοπεγχάγης επί της Χόρσενς.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά)στη νίκη με 3-0 επί της Βόλφσμπεργκερ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Πέρασε αλλαγή στο 67΄στην ήττα (2-0) από την Αούστρα Βιέννης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (4-1) από την Βιτορούλ.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Στον πάγκο στην ήττα (3-0) από την Χιμπέρνιαν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83`) στην  ήττα (2-0) από την Κόνιασπορ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην  ήττα (2-0) από την Κόνιασπορ.

ΙΣΡΑΗΛ
Θανάσης Παπάζογλου (Χάποελ Χάιφα): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 στην έδρα της Μακάμπι Χάιφα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλ Αχλί.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-1) από την Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ.