Νίκη για τη Ρέαλ… από τα πόδια του Μπέιλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έστω και δύσκολα κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της ουραγού Ουέσκα και να πάρει τη νίκη με 1-0, σε αγώνα της 15ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος, με τέρμα του Μπέιλ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης με 26 βαθμούς, ενώ προηγείται η Μπαρτσελόνα μς 31β.

Πλούσιο θέαμα και οκτώ (!) γκολ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι θεατές και οι τηλεθεατές της αναμέτρησης Εϊμπάρ-Λεβάντε.

Σε μία αναμέτρηση με σπάνια διακύμανση -δεδομένου ότι σημειώθηκαν δύο ολικές «ανατροπές» και μία …μερική- διαφήμιση του ποδοσφαίρου, με παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και βαθμοθηρία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν προηγούμενοι στ΄ αποδυτήρια με 2-1.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Εϊμπάρ μπήκαν στο γήπεδο «δαιμονισμένοι», πέτυχαν γρήγορα τρία γκολ φθάνοντας τον δείκτη του σκορ σε 4-2. Κι ενώ όλα έδειχναν ένα εύκολο «τρίποντο» για την Εϊμπάρ, η Λεβάντε ισοφάρισε στο 75` και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λεγανές-Χετάφε               1-1
(64΄ Νιόμ – 39΄ Καμπρέρα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές     3-0
(25΄ Κάλινιτς, 82΄ Γκριεζμάν, 87΄ Ρόντρι)

Βαλένθια-Σεβίλη              1-1
(90΄ Ντιακαμπί – 55΄ Σαράμπια)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα              2-3
(83΄, 87΄ Μπάκα – 44΄ Μέντες, 49΄ Γιοκουσλού, 51΄ Γκόμες)

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα         0-4
(17΄, 65΄ Μέσι, 26΄ Ντεμπελέ, 45΄ Σουάρες)

Εϊμπαρ-Λεβάντε               4-4
(8` Ενριχ, 57` Εσκαλάντε, 61` πέναλτι, 65` Κάρλες – 9` Μοράλες, 25` Ρομπέρ, 75` Τόνο, 90+1` Μαγιοράλ)

Ουέσκα-Ρεάλ Μαδρίτης         0-1