ΑκαδημίεςΠΑΣ ΛΑΜΙΑΠοδόσφαιρο

«Πάτησε» τον Ιωνικό η Κ19 της Λαμίας! (φωτογραφίες)

Σε ένα παιχνίδι που από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό επικράτησαν η ένταση και τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι μικροί του ΠΑΣ Λαμία κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο απέναντι στον Ιωνικό έχοντας αρκετές απουσίες και αποστολή 15 ποδοσφαιριστών, οι περισσότεροι εκ των οποίων μικρότερης ηλικίας.

Το συγκρότημα του Λάκη Παπανικολάου προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, το πρώτο ημίχρονο αναλώθηκε σε παιχνίδι κέντρου χωρίς τη μεγάλη φάση, αν και οι κυανόλευκοι είχαν σπουδαία ευκαιρία στο 5′ να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Βρέττα έπειτα από ωραία πάσα του Γαλαριώτη, από πλεονεκτική θέση να σουτάρει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις χωρίς επιτυχία με τη Λαμία να πηγαίνει στο ημίχρονο με κεφάλι στο σκορ αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισαν πέναλτι, ο Ζαλοκώστας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα, με τον Ιωνικό να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, είχαν και δοκάρι, ωστόσο η Λαμία στη μοναδική της φάση στην επανάληψη πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Βρέττα καθαρίζοντας το τρίποντο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα δύο παίκτες της Λαμίας, οι Βρέττας και Τσαμαλής σε μία αναμέτρηση που η διαιτητική τριάδα βρέθηκε σε κακή μέρα φέρνοντας παράπονα και των δύο ομάδων.