Άλλα αθλήματα

Οι Σέλτικς κέρδισαν… και έστειλαν στην κορυφή τους Μπακς!

Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν τους Ράπτορς και έφεραν τους Μπακς στην κορυφή του NBA- Νίκη για Κάρι, ήττες για Χάρντεν και Ντόντσιτς.

Οι Μπόστον Σέλτικς φρόντισαν να υπενθυμίσουν πως είναι μια υπολογίσιμη δύναμη στην Ανατολή, αφού, τα ξημερώματα, επικράτησαν 117-108 των Τορόντο Ράπτορς. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Βοστώνης έκανε δώρο τη κορυφή του NBA στους Μιλγουόκι Μπακς.

Στην πρώτη περίοδο, οι Ράπτορς πήραν προβάδισμα έξι πόντων, 30-36, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Σέλτικς προηγήθηκαν 64-53, χάρη σε επιμέρους 34-17. Οι Ράπτορς δεν το έβαλαν κάτω και στη τρίτη περίοδο πλησίασαν στους τέσσερις πόντους, 87-83, για να ακολουθήσει ένα δραματικό φινάλε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 106-106, 2:40 πριν το τέλος. Τότε, ο Ίρβινγκ έβαλε πέντε πόντους, μοίρασε τρεις ασίστ και οι Σέλτικς με σερί 11-0 έκαναν το 117-106 και “καθάρισαν” το ματς.

Εξαιρετικός ο Κάιρι Ίρβινγκ με 27 πόντους, ενώ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με τις 18 ασίστ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Αλ Χόρφορντ με 24 πόντους, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζέισον Τέιτουμ 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 33 πόντους, ο Σερτζ Ιμπάκα 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντάνι Γκριν 15 πόντους.

Με 24/49 τρίποντα και ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων, σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς νίκησαν 147-140 τους Νιου Ορλινς Πέλικανς.
Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης προηγήθηκε 31-39 στην πρώτη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους, 37-54, στα μέσα της δεύτερης περιόδου για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 66-71. Οι Πέλικανς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 85-101. Τότε, οι Γουόριορς ξύπνησαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν, σε 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα, να κάνουν επιμέρους 24-9 και να μειώσουν σε 109-110. Με το μομέντουμ δικό τους, οι πρωταθλητές επέβαλαν τον ρυθμό τους στη τελευταία περίοδο και, μέσα σε αποθέωση, έφτασαν στην τελική επικράτηση, 147-140.
Ο Στεφ Κάρι είχε 41 πόντους με 9/17 τρίποντα, έχοντας επτά εύστοχα τρίποντα στη τρίτη περίοδο. Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 30 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κλέι Τόμπσον 19 πόντους και ο Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους και 14 ασίστ.
Για τους Πέλικανς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 30 πόντους, 18 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Νίκολα Μίροτις 29 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ 25 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 23 πόντους.

Ο απίστευτος Τζέιμς Χάρντεν έβαλε 58 πόντους, αλλά οι Μπρούκλιν Νετς κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Χιούστον, επικρατώντας με 145-142 των Ρόκετς στην παράταση.
Οι Νετς ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 19-34, αλλά οι Ρόκετς αντέδρασαν και μείωσαν σε 30-34. Καμία από τις δυο ομάδες δεν επέτρεψε στην άλλη να ξεφύγει στο σκορ και στη τρίτη περίοδο οι Ρόκετς ανέβασαν ταχύτητα και προηγήθηκαν 94-83, με επιμέρους 40-23. Στα 5.5 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά 14 πόντων, 115-101, αλλά οι Νετς δεν τα παράτησαν και με φοβερή αντεπίθεση έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Ντινγουίντι, 131-131. Στο έξτρα πεντάλεπτο και πάλι οι Ρόκετς πήραν μια διαφορά, 142-135, με 1.5 λεπτό να απομένει για το τέλος. Μόνο που έπαθαν μπλακ άουτ, οι Νετς έκαναν σερί 10-0 και πήραν τη νίκη, 142-145, με τον Γκριν να μην μπορεί να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση.
Ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 33 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νετς, με τον ΝτεΜάρε Κάρολ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζάρετ Άλεν 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.
Για τους Ρόκετς που επιχείρησαν 70 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ, ευστόχησαν σε 23 από αυτά) και μόλις 35 δίποντα (!), ο Χάρντεν ήταν συγκλονιστικός με 58 πόντους με 16/34 σουτ, 21/23 βολές, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, μετ ους Έρικ Γκόρντον και Πι Τζέι Τάκερ να προσθέτουν από 20 πόντους.

Στο Ντάλας, οι Σαν Αντόνιο Σπερς βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 19 πόντων, ωστόσο στο τέλος κατάφεραν να νικήσουν 105-101 τους Μάβερικς.
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Σπερς έχαναν 23-4, αλλά στη συνέχεια κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά και στο φινάλε της τρίτης περιόδου να είναι στο -5, 80-75. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, πέρασαν μπροστά, 80-82, και το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι πάμε για μεγάλο φινάλε. Ένα μεγάλο καλάθι του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν όμως έκανε το σκορ 103-99 με 37 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με τους Μάβερικς ακολούθως να αστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα, για να έρθει ο Μάρκο Μπελινέλι στο φινάλε με 2 βολές να “κλειδώσει” τη νίκη των Σπερς.

Ο Μπελινέλι ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ των Σπερς με 17 πόντους, με τους ΝτεΡόζαν, Ρούντι Γκέι και Πάτι Μιλς να προσθέτουν από 14 πόντους.

Για τους Μαβς, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα μία φορά τρομερός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ήταν όμως απελπιστικά μόνος, με τον Γουέσλι Μάθιους να ακολουθεί με 13 πόντους και τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ να προσθέτει 12 πόντους, ενώ ο Χάρισον Μπαρνς έμεινε στους 11 πόντους με 4/18 σουτ.