Σε…εκλεκτή παρέα ο Πάρντο

Ο Φελίπε Πάρντο έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που πετυχαίνει δύο γκολ σε δύο διαφορετικά ματς έχοντας μπει σαν αλλαγή.

Ο Κολομβιανός σκόραρε δύο φορές (89′, 90+3′) στην ήττα του Ολυμπιακού με 3-2 από την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στην φετινή πρεμιέρα της διοργάνωσης, έχοντας αντικαταστήσει στο 78ο λεπτό τον Καρσελά. Ως γνωστόν, δεν είναι η πρώτη φορά που καταφέρνει κάτι τέτοιο, μια και στις 4 Νοεμβρίου του 2015, σε αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Γ. Καραϊσκάκης», είχε αντικαταστήσει στο 64ο λεπτό τον Ερνάνι και σκόραρε στο 65′ και στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

Ο Πάρντο, είναι ο τρίτος Κολομβιανός που σκοράρει δύο γκολ σε δύο διαφορετικά ματς Τσάμπιονς Λιγκ μετά τους Τζάκσον Μαρτίνες και Ραδαμέλ Φαλκάο, αλλά ο πρώτος από την χώρα του που το πετυχαίνει έχοντας έρθει από τον πάγκο.
Όσον αφορά παρόμοιο κατόρθωμα με δύο γκολ σε δύο διαφορετικά ματς ως αλλαγή, ο Πάρντο έχει εκλεκτή παρέα, καθώς στο παρελθόν κάτι τέτοιο έχουν καταφέρει στο Τσάμπιονς Λιγκ μόνο οι Νταβίντ Τρεζεγκέ, Φιλίπο Ιντσάγκι και Τιερί Ανρί.

Αναλυτικά τα κατορθώματα των προηγούμενων:

Νταβίντ Τρεζεγκέ
Ο Γάλλος επιθετικός στις 22/10/1997 είχε μπει ως αλλαγή στο 78ο λεπτό του αγώνα Μονακό – Λιρς και σκόραρε στο 88′ και το 89′ σε νίκη των Μονεγάσκων με 5-1. Στις 31 Οκτωβρίου του 2001, μπήκε σαν αλλαγή στο 46ο λεπτό και σκόραρε στο 51′ και το 77′, σε ήττα της Γιουβέντους με 4-3 στην έδρα της Σέλτικ.

Φιλίπο Ιντσάγκι

Ο Ιταλός στράικερ, στις 6 Νοεμβρίου του 2007 μπήκε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό σε εντός έδρας αγώνα της Μίλαν με την Σαχτάρ Ντόνετσκ και πέτυχε γκολ στο 66′ και το 90+3′ σε νίκη με 3-0. Στις 3 Νοεμβρίου του 2010 σε ματς των «ροσονέρι» με την Ρεάλ εντός έδρας εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 63′ και σκόραρε στο 60′ και σκόραρε στο 68′ και το 78′ σε ισόπαλο 2-2.

Τιερί Ανρί
Στις 26 Νοεμβρίου 1997 σε ματς Μονακό – Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, ο Γάλλος στράικερ μπήκε αλλαγή στο 18ο λεπτό και σκόραρε στο 75′ και το 89′, σε νίκη των Μονεγάσκων με 3-2. Στις 18 Οκτωβρίου του 2005 με την φανέλα της Άρσεναλ σε ματς με την Σπάρτα στην Πράγα, εισήλθε στο 15′ και σκόραρε στο 21′ και το 74′ για νίκη των «κανονιέρηδων» με 2-0.

πηγή: novasports