Άλλα αθλήματα

Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Οπάβα με 93-43 για το Basketball Champions League…

Σε τροχιά πρόκρισης παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε εύκολα την Οπάβα με 93-43 για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Να σημειωθεί πως με αυτό το σκορ ο ΠΑΟΚ σημείωσε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του σε αυτά τα τρία χρόνια που βρίσκεται στη συγκεκριμένη ευρωπαϊκή διοργάνωση, ξεπερνώντας τη διαφορά των 31 πόντων με την οποία είχε νικήσει την Φρίμπουργκ (92-61).

Το παιχνίδι δεν χρίζει κριτικής, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τεράστια. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε σοβαρός, πήρε με το καλημέρα διψήφιες διαφορές και καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη (49-22).

Ίδιος ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο. Έπειτα από ένα διάστημα περίπου 12-13 λεπτών στο οποίο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έμοιαζαν να κάνουν αγγαρεία, ακολούθησε το νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων. Από τα τέλη της τρίτης περιόδου και ύστερα ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να ανεβάσει πάλι την έντασή του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πάρει πάλι την ανιούσα. Στο 27′ έφτασε για πρώτη φορά το +30 (67-37), στο 33′ ανέβηκε στο +40 (79-39) και εν τέλει η… μπίλια έκατσε στο τελικό +50.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 49-22, 68-37, 93-43.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 3 (1), Χρυσικόπουλος 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σχίζας 16 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 7 (2), Τέπιτς 12 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσόχλας, Ζάρας 11 (2), Χάτσερ 5 (1), Γκάρετ 5, Γκος 6, Τζέφερσον 11 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες).

ΟΠΑΒΑ: Ντράγκουν 7 (6 ριμπάουντ), Κλέτσκα 11 (3/11δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σβάντρλικ 8 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζμπράνεκ 5 (1), Κβάπιλ 8 (1), Στέπανεκ 4, Κούριλ 0/7 σουτ, 8 λάθη, Γιουρέτσκα.